Pogajanja o Kosovu so le še iskanje načina, kako bi srbski politiki ohranili dostojnost, je danes v Bruslju ocenil evropski poslanec in poročevalec za Srbijo Jelko Kacin po torkovem krogu pogajanj med Beogradom in Prištino o statusu Kosova, ki so se kot vsa prejšnja končala s statusom quo. "Ni politika v Srbiji, ki se ne bi zavedal, da bo Kosovo samostojno. Vendar nihče nima hrabrosti, da bi to jasno povedal srbski javnosti," je poudaril Kacin, sklicujoč se na besede poslanca Bernda Posselta.
Nemški poslanec Posselt (EPP) je namreč to poudaril v "izmenjavi mnenj" o Zahodnem Balkanu med člani zunanjepolitičnega odbora Evropskega parlamenta in komisarja Ollija Rehna. Pogajanja o Kosovu so tako samo še iskanje "izhoda za srbske politike", medtem ko je "srbska javnost veliko bolj zrela in se zaveda, da Kosova nimajo več", je k temu dodal Kacin.
Še en krog pogajanj minil brez napredka
V Bruslju se je v torek končal še en krog pogajanj med Beogradom in Prištino, na katerem je vsaka stran vztrajala pri svojem: kosovska pri oblikovanju "novega odnosa", srbska pa pri različnih modelih "največje mogoče" oziroma "vsebinske avtonomije", med katerimi je kot nov model predstavila avtonomijo po vzoru Aalandskih otokov na Finskem.
"To je še ena precej eksotična rešitev" s srbske strani in "tako eksotična rešitev je popolnoma nesprejemljiva za balkanske razmere", je o tem predlogu menil Kacin. "O tem naj se pogajajo pogajalci," pa je zamisel o rešitvi statusa Kosova po vzoru Aalandskega otočja na Finskem komentiral komisar Rehn, ki je sicer po rodu Finec.
Koha ditore: VS ZN o poročilu o Kosovu 19. decembra
Varnostni svet ZN bo o poročilu kontaktne skupine za Kosovo o napredku, doseženem na pogovorih Beograda in Prištine pod okriljem pogajalske trojke (EU, ZDA, Rusija), razpravljal 19. decembra, v današnji izdaji piše prištinski dnevnik Koha ditore. Kot ob tem dodaja časnik, bo Rusija 19. decembra po navedbah virov iz ZN zagotovo zahtevala nadaljevanje pogovorov o prihodnjem statusu Kosova. VS ZN bo sicer decembra predsedovala Italija.
Nekaj dni pred zasedanjem VS ZN bo po pisanju dnevnika na prizorišče stopila Evropska unija, ki naj bi ugotovila, da Beograd in Priština kljub dodatnim 120 dnem pogovorov nista nič bliže kompromisu. To oceno naj bi na srečanju približno teden dni pred zasedanjem VS ZN sprejeli zunanji ministri držav članic EU.
Takrat naj bi tudi izrazili pripravljenost Unije, da na Kosovu prevzame nalogo, ki jo zanjo predvideva načrt posebnega odposlanca Marttija Ahtisaarija, oziroma da na Kosovo pošlje svojo misijo, ki bo skrbela predvsem za uveljavljanje vladavine prava in delo policije.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun morebitne enostranske razglasitve neodvisnosti Kosova ne bo preklical, ampak bodo ZN v tem primeru molčali, piše albanski Koha ditore. ZN Prištino sicer pozivajo, naj se v zaključni fazi iskanja rešitve glede prihodnjega statusa Kosova vzdrži enostranskih potez, piše časnik, ki se sklicuje na vire iz ZN v New Yorku.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.