Nova pravila, ki jih je novembra sprejela škofovska konferenca ameriške katoliške cerkve, predvidevajo politiko ničelne tolerance. Tako naj bi duhovniki v primeru, da jim bodo dokazali spolno zlorabo otroka, takoj izgubili službo. Obenem pa bodo duhovniki odslej deležni večje zaščite, saj lahko škofje odslej o verodostojnosti obtožb o spolni zlorabi najprej sprožijo interno preiskavo. Cerkvena sodišča morajo nato pretehtati morebitne dokaze proti obdolženim duhovnikom in odločiti, ali bodo duhovniki odpuščeni iz službe.
Vatikan je objavil tudi pismo kardinala Giovannija Battiste Reja in predsednika ameriške škofovske konference, škofa Wiltona Gregorya, v katerem sta Sveti sedež pozvala k podpori v boju in preprečevanju proti zlu, kakršne so spolne zlorabe. Kot je dejal Re, se Vatikan skupaj z ameriškimi škofi čuti dolžnega braniti dobro ime prevladujoče večine duhovnikov in diakonov. Kardinal je tudi poudaril, da Vatikan ne bo dopuščal spolnih zločinov nad otroci. Po njegovih besedah je papež Janez Pavel II. potrdil odpor Svetega sedeža do tovrstnih izdaj zaupanja in zagotovil, da bodo odgovorni, kaznovani na primeren način. Pravila veljajo le za ameriške duhovnike, čeprav se o pedofiliji med duhovniškimi redovi govori tudi v Franciji, na Poljskem in na Irskem.
Nadškof Law je osumljene duhovnike le premeščal
Današnje obvestilo iz Vatikana je prišlo tri dni po tem, ko je papež Janez Pavel II. sprejel odstop kardinala in bostonskega nadškofa Bernarda Lawa. 72-letni Law je odstopil zaradi številnih pedofilskih afer, ki so jih zagrešili duhovniki v njegovi škofiji, pri čemer pa sam, čeprav naj bi zanje vedel, ni ukrepal.
Škandal s spolnimi zlorabami v katoliški cerkvi v ZDA je izbruhnil januarja v Bostonu, kjer so duhovnika Johna Geoghana, ki naj bi spolno zlorabil 130 otrok, poslali v zapor, pri tem pa so prišle na dan podrobnosti o kardinalovem prikrivanju resnice. Law je Geoghana dolga leta premeščal iz župnije v župnijo, ko je prišlo do prijav zlorab, in mu tako omogočal nadaljnje zlorabe. Po Geoghanovem primeru se je v ZDA sprožil plaz preiskav in obtožb, zaradi česar je bilo ob položaj okoli 250 duhovnikov in štirje škofje.