Poročilo Bele hiše o doseganju 18 političnih in varnostnih mejnikov s strani iraške vlade ugotavlja, da napredka od zadnjega poročila, podanega julija, skorajda ni bilo. Bela hiša mora po naročilu kongresa izdajati poročila o napredovanju Iračanov in zadnje je bilo objavljeno v petek, dan po nagovoru predsednika Georgea Busha Američanom.
Julijsko poročilo je ugotovilo, da so Iračani zadovoljivo napredovali pri doseganju 8 mejnikov, nezadovoljivo pa prav tako pri 8, okrog dveh pa ni bilo možno podati ocene. Tokratno poročilo ugotavlja, da so Iračani vmes uspeli zadovoljivo napredovati glede odprave prepovedi opravljanja javnih funkcij nekdanjih članov nekdanje vladajoče stranke Baas.
Tiskovni predstavnik Bele hiše Tony Snow je ob svojem zadnjem dnevu v službi, s katere se poslavlja dejal, da je v Iraku prišlo do drugih pozitivnih premikov. Sprejet je bil proračun, naftni denar se deli med provincami, ne glede na pomanjkanje ustreznega zakona, prihaja pa do znakov nacionalne pomiritve na lokalnih ravneh, kar se lahko razširi do Bagdada.
Poročilo Bele hiše pravi, da je pomembno to, da se je zaradi sedanje strategije povečanja števila ameriških vojakov črta, ki kaže splošno stanje v Iraku, začela stabilizirati in obračati navzgor. Razlika naj bi bila očitna v primerjavi z letom 2006, ko je ta črta strmela navzdol. Optimizem je v petek širil tudi podpredsednik ZDA Dick Cheney v Michiganu, kjer je dejal, da je povečanje enot doseglo solidne rezultate v relativno kratkem času.
Predsednik ZDA George Bush je v petek obiskal marince v bazi Quantico v Virginiji in ponovil, da se nadaljevanje sedanje strategije izplača, ker se dosega napredek. Poudaril je, da se Iračani pogumno borijo za svojo državo, vendar pa je njihovim voditeljem v Bagdadu dal jasno vedeti, da pričakuje sprejem zakonov, potrebnih za nacionalno pomiritev.
Gates upa na zmanjšanje enot
Ameriški obrambni minister Robert Gates upa, da se bo število ameriških vojakov v Iraku do januarja 2009, ko bo Belo hišo prevzel nov predsednik, znižalo na 100.000. To bi pomenilo, da bi se ameriške bojne sile v Iraku skoraj prepolovile, in sicer z 20 na 10 bojnih brigad. Gates tako upa na večje zmanjšanje ameriških bojnih vrst, kot ga je minuli teden predlagal poveljnik ameriških sil v Iraku, general David Petraeus.
Gates poudarja, da Petraeusov predlog za zmanjšanje enot pomeni začetek tranzicije ameriške vojske v Iraku v vojaško silo, ki se bo v državi dolgoročno borila proti terorizmu, podpirala iraške sile in varovala tamkajšnje meje. "Upam, da bo Petraeus marca prihodnje leto, ko bo podal novo poročilo o položaju v Iraku, že lahko napovedal, da se bo predviden trend zmanjševanja števila ameriških vojakov nadaljeval tudi v drugi polovici leta," je zatrdil Gates.
Gates se zaveda, da so razmere v Iraku zelo nepredvidljive, zato, kot je zatrdil, govori bolj o upanju kot o predvidenih ukrepih. "Vojna namreč nima scenarija. Sovražnik ima besedo," je dejal. Bush je v četrtek podprl Petraeusov načrt za zmanjšanje števila ameriških vojakov v Iraku za pet bojnih brigad do sredine julija prihodnje leto, prva brigada pa naj bi Irak zapustila decembra letos.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.