Nekdanji argentinski minister za gospodarstvo Domingo Cavallo se bo moral pojaviti na zaslišanju pred sodnikom Jorgejem Ballesterom. Cavallo naj bi na sodišču pojasnil ukrepe, s katerimi so v državi uvedli omejitve pri dostopu do prihrankov na računih argentinskih državljanov in v plačilnem prometu. Nekdanjemu ministru očitajo "napeljevanje k deliktom in kršenje uradnih dolžnosti". Cavallo je odstopil 20. decembra lani po krvavih nemirih v državi, ki so izbruhnili zaradi uvedbe omejitev pri dvigovanju denarja z bančnih računov.

Takratna vlada Fernanda de la Rue je ukrepe upravičevala z bojaznijo pred zlomom bančnega sistema v državi, ki jo pretresa huda gospodarska in politična kriza. Poleg tega bo moral Cavallo podati "natančne podatke o vodenju svojega resorja". Cavallo je namreč podpisal resolucijo št. 850, ki bankam daje navodilo, naj ne upoštevajo razsodb sodišč v korist varčevalcev in naj jim ne izplačujejo njihovega imetja.
V začetku lanskega decembra je Cavallo zaradi množičnega navala varčevalcev, ki so želeli dvigniti denar z bančnih računov, uvedel omejitev dviga denarja v višini 1000 pesov na mesec. Kasneje je vlada omenjeni ukrep omilila in vsoto povečala na 1500 pesov. Konec januarja pa je Duhaldejeva vlada uvedla ukrep, po katerem lahko varčevalci razpolagajo z vsoto do 5000 ameriških dolarjev, vendar jih ne morejo dvigniti v gotovini.
Argentinsko vrhovno sodišče pa je minuli petek razsodilo, da so ukrepi vlade o zamrznitvi bančnih računov varčevalcev neustavni. V razsodbi je zapisalo, da vladni odlok o omejitvi dvigovanja denarja krši pravice državljanov, da dvignejo prihranke s svojih bančnih računov ter da je odlok nesmiseln in v nasprotju z ustavno pravico do zasebne lastnine. Sedanja vlada Eduarda Duhaldeja, ki je 2. januarja prevzel vodenje države, pa je v ponedeljek izdala odlok o šestmesečni odložitvi izvršitve vseh tožb, ki so jih Argentinci zaradi omejitve dvigovanja denarja z njihovih računov in zaradi prisilne pretvorbe dolarskih računov v nacionalno valuto peso vložili na vrhovno sodišče.