EU je pripravljena končati pomorsko operacijo za boj proti tihotapcem migrantov v Sredozemlju, če je Italija ne želi več, so danes potrdili viri blizu visoke zunanjepolitične predstavnice EU Federice Mogherini. Podoben ukrep je danes napovedala tudi Nemčija.
"Sophia je prinesla celotno Evropo v Sredozemlje, kjer je bila prej Italija sama. Če Italija, ki vodi misijo in gosti njen sedež, Sophie ne želi več, smo jo pripravljeni končati," so dejali viri v Bruslju.
Evropski komisar za migracije Dimitris Avramopoulos se je ob ugibanjih glede sodelovanja Nemčije v pomorski operaciji EU Sophia proti tihotapcem migrantov v Sredozemlju zavzel za nadaljevanje operacije. Poudaril je, da njena usoda še ni odločena in da je v rokah držav članic, zlasti Italije, ki ji poveljuje.
Italija nasprotuje pravilom delovanja operacije Sophia, v skladu s katerimi vse migrante, ki jih rešijo na morju, odpeljejo v Italijo in ne v katero od drugih članic EU, je za RAI dejal italijanski notranji minister Matteo Salvini in dodal: "Ali se bodo pravila spremenila, ali pa je misija končana."
Predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani pa je dejal, da je misijo treba ohraniti, vendar jo je treba "preoblikovati in okrepiti". V boju proti nezakonitemu priseljevanju bi morale sodelovati vse države članice EU, povečati bi bilo treba solidarnost med državami, saj migracije ne zadevajo le južnih evropskih držav, je dejal Tajani.
Pri tem je bil kritičen do vzhodnoevropskih držav, ki po njegovem niso pripravljene sodelovati pri vprašanju migracij. "Vsaka članica EU mora prevzeti svoj delež odgovornosti," je prepričan predsednik Evropskega parlamenta.
Operaciji, ki je bila vzpostavljena leta 2015, se mandat izteče konec marca. Mandat ji je EU za tri mesece podaljšala decembra lani, ob italijanskem nasprotovanju ureditvi izkrcavanja rešenih migrantov. Italijanska vlada namreč zahteva, da bi druge države članice EU sprejele več migrantov.
Sophia je doslej rešila okoli 50.000 migrantov. Deluje v mednarodnem morju, ne pa tudi v libijskih vodah, kar je bilo sicer dolgoročno predvideno ob njeni vzpostavitvi leta 2015. Za ta korak potrebuje EU povabilo libijskih oblasti oziroma resolucijo ZN.
V operaciji Sophia je z ladjo Triglav sodelovala tudi Slovenija.
Operacijo končuje tudi Nemčija
Nemški general Eberhard Zorn je po navedbah nemške tiskovne agencije dpa, ki se sklicuje na vire v nemški vojski, vodilnim članom parlamentarnih odborov za obrambo in zunanjo politiko povedal, da Nemčija februarja v okviru operacije Sophia ne bo nadomestila svoje fregate Augsburg, ki sodeluje v operaciji pred libijsko obalo. To ladjo bi morala zamenjati oskrbovalna ladja Berlin, ki bo v pripravljenosti in bo lahko v primeru spremembe odločitve v dveh tednih v Sredozemskem morju.
Medtem deset nemških vojakov ostaja na sedežu misije, še nekaj pa jih bo še naprej delovalo na poveljniški ladji.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.