Tujina

Nemčija ratificirala evropsko ustavo

Berlin/Pariz, 27. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nemčija je kot deveta članica Evropske unije ratificirala evropsko ustavno pogodbo. Vse oči so sedaj uprte v Francijo, ki bo o ustavi odločala v nedeljo.

Nemčija je z današnjo ratifikacijo postala deveta članica EU, ki je potrdila 29. oktobra lani podpisano ustavno pogodbo (Foto: Reuters)
Nemčija je z današnjo ratifikacijo postala deveta članica EU, ki je potrdila 29. oktobra lani podpisano ustavno pogodbo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Francoski predsednik Jacques Chirac je dva dni pred nedeljskim referendumom o sprejemu ustavne pogodbe Evropske unije v Franciji pozdravil sprejem dokumenta v Nemčiji in ga označil za "posebej pomemben simbol". "Naši dve državi sta Evropi vedno z roko v roki prinašali napredek in tako bo tudi v prihodnje," je v čestitki nemškemu kanclerju Gerhardu Schröderju zapisal Chirac.

Potem ko je spodnji dom nemškega parlamenta ustavo z veliko večino podprl že 12. maja, je danes to storil še zgornji dom parlamenta. Nemški zunanji minister Joschka Fischer je v nastopu v bundesratu izpostavil pomen ustave za Evropo, ki mora po njegovem mnenju zlasti na področju zunanje politike in obrambe "končno začeti govoriti z enim glasom". "Svet ne čaka na Evropo. Brez ustave bo Evropa postala šibka," je dejal vodja nemške diplomacije.

Za ratifikacijo ustave so glasovali predstavniki vseh nemških zveznih dežel, razen predstavniki zvezne dežele Mecklenburg-Pomorjansko, ki so se vzdržali. V tej zvezni deželi namreč vladajočo koalicijo s socialdemokrati sestavljajo nekdanji vzhodnonemški komunisti, ki evropski ustavi nasprotujejo.

Slovesnosti ob ratifikaciji ustave v zgornjem domu nemškega parlamenta se je udeležil tudi eden od tvorcev ustavne pogodbe, nekdanji francoski predsednik Valery Giscard d'Estaing.

Nemčija je z današnjo ratifikacijo postala deveta članica EU, ki je potrdila 29. oktobra lani podpisano ustavno pogodbo, še danes pa naj bi ji sledila tudi Latvija. Doslej so ustavo ratificirale še Madžarska, Litva, Slovenija, Italija, Grčija, Slovaška, Španija in Avstrija.

Juncker znova poziva Francoze

Jean Claude Juncker je Francoze pozval, naj se udeležijo nedeljskega referenduma in glasujejo za ustavo(Foto: Reuters)
Jean Claude Juncker je Francoze pozval, naj se udeležijo nedeljskega referenduma in glasujejo za ustavo(Foto: Reuters) FOTO: Reuters


Nemčija je sicer ustavo ratificirala le dva dni pred referendumom v Franciji, katere izid pa je zelo negotov oziroma javnomnenjske raziskave kažejo na zmago nasprotnikov ustave.

Nekdanji francoski predsednik in eden od tvorcev evropske ustavne pogodbe Valery Giscard d'Estaing je dejal, da bi bila v primeru zmage nasprotnikov evropske ustave na nedeljskem referendumu v Franciji "edina rešitev" izvedba novega referenduma.

Predsedujoči Evropski uniji, luksemburški premier Jean-Claude Juncker je zato vnovič pozval Francoze, naj v nedeljo glasujejo za ratifikacijo evropske ustave, rekoč da njihova odločitev "zadeva vse Evropejce". "Francozi tega ne vedo, a vsakič, ko v Franciji potekajo volitve ali referendum, so oči Evrope in sveta uprte vanjo," je zapisal Juncker. Priznal je, da besedilo ustavne pogodbe ni popolno, vendar pa predstavlja skupen dogovor 25 članic EU. Po drugi strani pa je italijanski zunanji minister Gianfranco Fini danes menil, da morebitni francoski "ne" ustavi ne bo ustavil gradnje nove Evrope. "Nisem pesimist, v tradiciji povezovalnega procesa je, da je treba premagovati ovire," je dejal Fini in opozoril, da ne bi smeli dajati vtisa, da lahko "ne" v eni državi nepovratno zavre proces, ki se tiče celotne EU.

Erdogan zaskrbljen

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan FOTO: Reuters

Turški premier Recep Tayyip Erdogan pa je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal, da je "grdo in narobe" francoski referendum o ustavi povezovati s turškim članstvom v EU. "Vidimo, da se Turčijo zlorablja v notranji politiki. To je napačno in grdo, saj glasovanje ne bo potekalo o Turčiji," je dejal.

Nasprotniki evropske ustave v Franciji med svojimi argumenti namreč navajajo tudi, da bi uveljavitev ustave omogočila vstop Turčije v EU, čemur velik del francoskega javnega mnenja nasprotuje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.