Nemške avtoceste so gradili v tridesetih letih prejšnjega stoletja pod Adolfom Hitlerjem in so bile simbol hitrega povojnega razvoja. Na njih so se med drugimi bohotila vrhunska vozila kot so BMW, porscheji, audiji in mercedesi.

Tako so končani dnevi brezskrbne vožnje, ki so jo zaradi večinoma brez omejitev hitrosti nekoč imenovali 'svobodna vožnja za svobodne državljane'. Vozniki danes večkrat čakajo v kolonah po luknjastih voziščih in na razpadajočih mostovih. Po podatkih nemškega avto kluba ADAC je bilo lani takih kolon skupno 830.000 kilometrov, kar je skoraj toliko kot razdalja med Zemljo in Luno. Leta 2013 je bilo kar 415.000 zastojev, zaradi varnosti, hrupa in stalnih popravil pa je danes na 40 odstotkih avtocest omejitev hitrosti.
Po besedah vodje Nemškega inštituta za gospodarske raziskave (DIW), Marcela Fratzscherja, so jih pokopale slabe naložbe. Petina avtocestne mreže in 40 odstotkov mostov je v kritičnem stanju, kar je po njegovem mnenju deloma posledica zategovanja fiskalnega pasu.
Uvajajo vinjete za tujce
Medtem nemške oblasti za tuje voznike pripravljajo posebne vinjete. Višina pristojbine bo odvisna od zmogljivosti vozila in njegove okoljske ustreznosti, pri čemer bi najvišja znašala 130 evrov letno. Za desetdnevno uporabo avtocest bi bilo treba odšteti 10 evrov, za dvomesečno uporabo pa 22 evrov.
Načrt, s katerim želi Berlin pomagati financirati vzdrževanje transportne infrastrukture, utegne v Bruslju zaradi diskriminacije tujcev naleteti na hud odpor in zato pristati v pravnem postopku.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.