
Nemški podkancler in minister za gospodarstvo Philipp Rösler je predlog predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa za uvedbo skupnih evropskih obveznic označil za neodgovornega in dodal, da mu bo Nemčija še naprej nasprotovala. "To, da je gospod Barroso ponovno odprl vprašanje skupnih evropskih obveznic, se mi zdi popolnoma neodgovorno," je dejal. Prepričan je, da bi bilo to slabo za Nemčijo in Evropo, saj bi s tem razbremenili pritisk na zadolžene države, ki morajo zmanjšati svoje dolgove.
Ob tem ni omenil, da bi lahko izdaja skupnih obveznic evroobmočja povečala stroške zadolževanja Nemčije. Med krizo so namreč pričakovani donosi na nemške obveznice močno padli, saj gre za najbolj varne obveznice. Rösler je dejal, da bi z uvedbo skupne obveznice evroobmočja kolektivizirali dolgove. "Zadolžene države posledično ne bi več čutile pritiska, da morajo znižati raven zadolženosti. Povedano z drugimi besedami, to bi zaprlo pot do ustvarjanja stabilne Unije," je pojasnil.
Vodja poslanske skupine nemške Krščanske socialne unije Hans Michelbach je prav tako zavrnil Barrosov predlog. Dejal je, da je s svojo nepotrebno izjavo, za katero niti nima pooblastil, še poglobil trenutno negotovost. "S svojim blebetanjem o obveznicah evroobmočja uničuje zaupanje in povzroča turbulence na trgih, in to v času, ko potrebujemo umiritev," je povedal Michelbach.
Predlagali tri možnosti za uvedbo obveznic
Barroso je o evropskih obveznicah govoril tudi v petek, ko se je mudil na Portugalskem. "Kolikor vem, je nemško stališče takšno, da bi bile takšne obveznice smiselne, ko bi bili v evroobmočju večji integracija in disciplina, pri čemer sedaj nismo daleč od tega," je povedal. Pri tem je dodal, da ima Komisija nalogo, da predlaga ideje, seveda pa je potem od držav članic odvisno, ali se odločijo, ali te ideje sprejmejo in uresničijo.

Evropska komisija je v sklopu prizadevanj za rešitev krize evra v sredo predlagala tri možnosti za uvedbo skupnih evropskih obveznic, ki jih imenuje "obveznice za stabilnost". A obenem je poudarila, da je ta mogoča le ob bistveni krepitvi proračunske discipline in s tem evropskega nadzora nad nacionalnimi proračuni.
Prva predlagana možnost za uvedbo skupnih obveznic je popolna zamenjava izdajanja nacionalnih obveznic s skupnimi evropskimi obveznicami s skupnimi ali večkratnimi jamstvi. Tako bi bilo financiranje vlade v območju evra popolnoma pokrito s skupnimi obveznicami. Druga možnost je delna zamenjava nacionalnih s skupnimi obveznicami s skupnimi ali večkratnimi jamstvi, imenovana "modro-rdeči pristop", pri čemer so skupne obveznice "modre", nacionalne pa "rdeče". Tretja možnost pa je delna zamenjava nacionalnih z evropskimi obveznicami zgolj z večkratnimi jamstvi.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.