Po besedah uzbekistanskega predsednika Islama Karimova so bili nemiri financirani s strani tistih, ki so hoteli destabilizirati položaj v Srednji Aziji. Nek turški časnik pa je poročal, da so uzbekistanske oblasti oblikovale lastno komisijo, ki bo preiskala dogodke v Andižanu, kjer je bilo po navedbah človekoljubnih organizacij v nemirih pred dvema tednoma ubitih okoli 800 ljudi.
"Kriminalci in sile, ki so stali za tem, so nameravali destabilizirati položaj ne le v Uzbekistanu, temveč v celotni Srednji Aziji. Tako so poskušali doseči daljnosežne cilje: strmoglaviti ustavni sistem in sekularni razvoj družbe ter zavreti reformni proces v državi," je povedal Karimov. Med domnevne vplivne sile iz tujine je navedel islamsko skupino Hizb ut-Tahrir.
Kljub pozivom k mednarodni preiskavi dogodkov v Andižanu so uzbekistanske oblasti to nalogo poverile lastni komisiji. Parlament v Taškentu je tako potrdil 16-člansko "neodvisno komisijo", v kateri so tudi predstavniki nevladnih organizacij in lokalnih oblasti, vodi pa jo Mohamadilhan Juldašov.
Končno število žrtev še vedno ni znano
Po navedbah uzbekistanskih oblasti je v nemirih v Andižanu 13. maja, ko so vladni vojaki streljali na protestnike, umrlo okoli 170 ljudi, večinoma vojakov in islamskih skrajnežev. Ti so po navedbah oblasti poskušali v Srednji Aziji uvesti kalifat. Opozicija in človekoljubne organizacije pa so prepričane, da je umrlo več sto ljudi in da ni šlo za prizadevanja islamskih skrajnežev temveč za proteste proti predsedniku Karimovu.
Mednarodna skupnost, predvsem ZDA in Evropska unija, je zahtevala mednarodno preiskavo dogodkov v Andižanu. Vlada Islama Karimova pa to zavrača z razlago, da bi v tem primeru šlo za "vmešavanje v notranje zadeve" Uzbekistana.