Kljub temu, da so predstavniki palestinskega vladajočega gibanja Hamas in gibanja Fatah palestinskega predsednika Mahmuda Abasa v nedeljo zvečer dosegli dogovor o prekinitvi ognja, s čimer naj bi ustavili naraščanje napetosti in spopade med gibanjema, ki so izbruhnili po sobotni napovedi Abasa o razpisu predčasnih parlamentarnih in predsedniških volitev, se nasilje v Gazi nadaljuje.
Blair je povedal, da bo v prihodnjih tednih storil vse, kar je v njegovi moči, da bi pridobil podporo za Abasa in Palestince. "Niti za trenutek ne bom miroval," je dejal.
Britanski premier je še pozval k novim prizadevanjem za olajšanje težav zaradi sankcij, ki so jih proti palestinskim oblastem uvedli po zmagi Hamasa na januarskih parlamentarnih volitvah. "Vaši ljudje trpijo. Ne želimo, da bi karkoli stalo na poti pomoči za palestinsko ljudstvo," je dejal.
Kljub temu, da sta obe strani, tako Fatah kot tudi Hamas, pozvali k odložitvi orožja, pa se spopadi nadaljujejo. Oboroženi moški so na severu Gaze ubili pripadnika Fataha, v napadu
pa je bilo ranjenih še pet moških. Fatah je za napad že okrivil Hamas. Najnovejši napad je še dodatno ogrozil mir v Gazi.
Privrženci Hamasa v Gazi pa so po besedah predstavnika Fataha Tavika Abu Huse pozno v nedeljo ugrabili in nato ubili člana Fataha, polkovnika varnostnih sil. Po besedah Huse je prišlo tudi do topniškega napada na Abasove predsedniške urade. V ponedeljek pa je bilo ugrabljenih še devet član ov Fataha, ki pa so jih kmalu tudi izpustili.
Pozno minulo noč se je nadaljevalo tudi obstreljevanje v bližini bolnišnice Šifa v Gazi. Prišlo naj bi tudi do spopadov pred hišo palestinskega varnostnega vodje Mohameda Dahlana. V teh napadih so bili po navedbah palestinskega varnostnega vira ranjeni trije ljudje. Razmere so se sicer zjutraj umirile.
'Za kršitelje ni milosti'
Dogovor o prekinitvi ognja, ki sta ga sprti strani sklenili potem, ko so v spopadih med privrženci gibanja na območju Gaze umrli trije ljudje, več deset pa jih je bilo ranjenih, je davi nekaj po polnoči na novinarski konferenci sporočil vodja palestinskega visokega odbora, ki zastopa vse oborožene skupine, Ibrahim Abu Nadža. Poudaril je, da "ne bo milosti" za tiste, ki bodo prekinitev ognja kršili, napovedal pa tudi oblikovanje odbora, ki bo preiskal spopade.
Dogovor sta potrdila tako predstavnik Hamasa Husa kot Fataha Ismail Radvan, ki pa sta njegovo uradno predstavitev na novinarski konferenci bojkotirala. Husa je že pred predstavitvijo dogovora pojasnil, da se novinarske konference ne bo udeležil zaradi kršitev prekinitve ognja.
Husa je sicer še pojasnil, da v nedeljo doseženi dogovor predvideva prekinitev ognja, prepoved gibanja oboroženih mož na ulicah, ponovno odprtje koordinacijskega urada med Fatahom in Hamasom ter privedbo odgovornih za napade, ki so terjali žrtve, pred roko pravice.
Radvan pa je poudaril, da dogovor določa, "da se oboroženi moški ne smejo več gibati po ulicah". Dejal je tudi, da sta se gibanji dogovorili, da bosta nadaljevali pogovore o oblikovanje vlade narodne enotnosti, izpustili ugrabljene in odpravili blokado ministrstev.
Dogovor med Hamasom in Fatahom so izpogajale manjše skrajne skupine Islamski džihad, Demokratična fronta za osvoboditev Palestine in Ljudska fronta za osvoboditev Palestine.
Olmert izrazil podporo Abasu
Izraelski premier Ehud Olmert pravi, da je treba podpreti palestinskega predsednika Abasa in izrazil upanje v njuno skorajšnje srečanje. Po pogovoru z britanskim premierom Blairom v Jeruzalemu je Olmert tudi dejal, da je Izrael pripravljen sprostiti del zaseženih palestinskih sredstev v človekoljubne namene, zavrnil pa možnost večjega prenosa teh sredstev palestinski vladi pod vodstvom Hamasa.
Izrael je zadržal za več sto milijonov dolarjev davkov, ki jih pobira za palestinske avtonomne oblasti, odkar je januarja na parlamentarnih volitvah zmagal Hamas.
Abas je po današnjem pogovoru z Blairom v Ramali sicer tako kot Olmert izrazil pripravljenost na srečanje z njim v upanju za obnovo miru. Izrazil je tudi željo, da bi Izrael izpustil več palestinskih zapornikov, vključno s palestinskim vodjo Marvanom Bargutijem.
Olmert je na skupni novinarski konferenci z Blairom dejal, da izpustitev Bargutija, ki prestaja pet dosmrtnih zaporni kazni, ni na dnevnem redu. Napovedal pa je oblikovanje izraelsko-palestinske komisije, ki bi v prihodnjih dneh začela pogovore o zapornikih. Izrael je sicer doslej napredek glede tega vprašanja pogojeval z izpustitvijo izraelskega vojaka, ki so ga junija prijeli pripadniki oboroženega krila Hamasa.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.