
Nasprotniki ustanavljanja neodvisne komisije opozarjajo na morebitno nevarnost uhajanja podatkov.
Predsednik senatnega odbora za vladne dejavnosti, demokrat Joseph Lieberman je že pred meseci predlagal ustanovitev neodvisne komisije, potem ko so na dan prišle informacije, da so imele varnostno-obveščevalne agencije podatke o pripravah na napad, opozorjen pa naj bi bil tudi predsednik George Bush. Sledila je ofenziva Bele hiše pod vodstvom podpredsednika Dicka Cheneyja, ki je javnost prepričeval, da ni vprašanje, če bo prišlo do novih terorističnih napadov, ampak kdaj bo do njih prišlo.
Predstavnik skupine sorodnikov žrtev 11. septembra Steven Push je po glasovanju v predstavniškem domu izid pozdravil in spomnil na Cheneyjeve besede, ki potrjujejo potrebo po temeljiti preiskavi. Cheneyjeva opozorila je med drugim zavrnil newyorški policijski komisar Ray Kelly, ki je dejal, da sploh ni nujno, da pride do novega napada, če bodo pristojni dobro opravili svoje delo.
Neodvisna komisija naj bi imela 14 članov

Lieberman je na začetku predlagal, da bi imela komisija 14 nestrankarskih in neodvisnih članov, ki bi pretresli vsa področja, od spodrsljajev obveščevalnih agencij, imigracijske politike in varnosti na letališčih. Predstavniški dom se je odločil za desetčlansko komisijo, v kateri bosta dva sorodnika žrtev 11. septembra, pristojna pa naj bi bila samo za obveščevalne spodrsljaje. Senat o komisiji še ni razpravljal.
Kot je bilo pričakovati, je za ustanovitev neodvisne komisije glasovala večina demokratov, ki se jim je pridružilo še 25 republikancev. Demokrat iz Indiane Tim Roemer je nasprotovanje republikanskih kolegov zavrnil s trditvijo, da je treba izpeljati toliko preiskav kolikor je treba, če želijo zagotoviti, da ne bo prišlo do ponovitve napadov, v katerih je na tleh ZDA umrlo 3000 ljudi.
Gore kritiziral Busha

Nekdanji podpredsednik ZDA Al Gore je na predavanju mladim demokratom v Washingtonu kritiziral ameriško zunanjo politiko. Kot trenutno najbolj neprimerno akcijo ameriške diplomacije je izpostavil priprave za napade na Irak.
Gore je na predavanju obljubil, da se bo do konca leta odločil, ali se bo leta 2004 ponovno pomeril z Georgem Bushem za položaj predsednika ZDA. Nekdanji podpredsednik je spregovoril tudi o gospodarskem razcvetu v času administracije predsednika Billa Clintona. Zatrdil je, da proračunski primanjkljaj ni posledica terorističnih napadov 11. septembra, ampak zgrešene davčne in gospodarske politike predsednika Busha. Proračunsko matematiko sedanje administracije je primerjal z računovodstvom v ameriških korporacijah, ki so jih zajeli računovodski škandali.