Tujina

Neredi v haitijski prestolnici

Pariz/Port-au-Prince, 27. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

V haitijski prestolnici Port-au-Prince so izbruhnili neredi, v katerih so umrle najmanj tri osebe.

Foto: Reuters
Foto: Reuters FOTO: Reuters

Več sto ljudi je ropalo skladišča in iz njih odnašalo hrano, televizije in pohištvo. Banke in trgovine so zaprte, promet v mestu z 2,5 milijona prebivalcev pa je skoraj povsem zastal, saj so privrženci haitijskega predsednika Jean-Bertranda Aristidea skušali ustaviti več vozil in vanje metali kamenje. V prestolnici Port-au-Prince so postavili tudi več cestnih barikad, da bi zavarovali predsedniško rezidenco. Slišali pa so se tudi posamezni streli.

Haitijski uporniki nameravajo kmalu zasesti tudi prestolnico (Foto: Reuters)
Haitijski uporniki nameravajo kmalu zasesti tudi prestolnico (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Haitijski uporniki so sicer danes prevzeli nadzor še nad enim mestom. Potem ko so že zavzeli mesto Mirebalais, kjer so osvobodili 67 zapornikov, so prevzeli še tretje največje mesto v državi Les Cayes.

Foto: Reuters
Foto: Reuters FOTO: Reuters

Francija išče rešitev haitijske krize

Bolj kot kdajkoli je pomembno, da si Haitijci prizadevajo za oblikovanje prehodne vlade narodne enotnosti, ki bi bila pristojna doseči narodno spravo, v skladu z načrtom za izhod iz krize.

Francoski zunanji minister Dominique de Villepin se je sestal s haitijskim kolegom Josephom Philippeom Antoniom, s katerim sta razpravljala o možnostih za rešitev krize na Haitiju. Francija je na srečanju pozvala Haitijce k oblikovanju prehodne vlade narodne enotnosti brez predsednika Jeana Bertranda Aristidea.

De Villepin naj bi danes sprejel še predstavnike haitijske opozicije, a so srečanje preložili na prihodnji teden, ker opozicijski predstavniki niso mogli pravočasno oditi iz prestolnice Port-au-Prince.