Po poročanju afganistanske tiskovne agencije so očividci pri zasilnem pristanku helikopterja CH-47 Chinook videli ogenj in slišali eksplozije. Nesrečo naj bi povzročila tehnična okvara. Kot so sporočile vojaške oblasti v Washingtonu, so štirje vojaki hudo ranjeni, niso pa v smrtni nevarnosti. Na helikopterju je bilo skupno 24 vojakov.

To je že tretja nesreča ameriških zračnih sil na tem območju v zadnjem mesecu in že šesta od začetka ameriških napadov na Afganistan 7. oktobra. V nesreči ameriškega helikopterja 9. oktobra lani, ki je zaradi peščenega viharja strmoglavil v Pakistanu, sta umrla dva vojaka.
Se na vzhodu Afganistana zbira Al Kaida
V hribovju v bližini kraja Zurmat na vzhodu Afganistana naj bi se zbralo več kot tisoč članov organizacije Al Kaida Osame bin Ladna, je povedal guverner vzhodnoafganistanske province Paktia, mudžahiški poveljnik Padša Kan. Za napad na Zurmat se pripravlja 6000 borcev, vendar pa bi še pred tem potreboval več informacij o razmerah na območju. "Ne vemo natančno, koliko pripadnikov Al Kaide je v Zurmatu in kje točno se nahajajo," je še povedal Kan in dodal, da nekateri viri navajajo podatke o 800, drugi pa o 1200 islamskih borcih.
Poveljnik Kan je še dejal, da bo natančnejše informacije o zbiranju članov Al Kaide v Zurmatu posredoval ameriški vojski takoj, ko jih bo dobil. "ZDA se bodo nato odločile, ali je treba bombardirati mesto ali ne," je še dejal poveljnik mudžahidov in dodal, da bi v ofenzivi proti članom Al Kaide utegnile sodelovati tudi posebne ameriške enote.
Zaporniki niso vojni ujetniki
Ameriški predsednik Bush je zavrnil možnost, da bi ujetim pripadnikom Al Kaide in talibanom, ki se nahajajo v Guantanamu na Kubi, podelili status vojnih ujetnikov v skladu z ženevsko konvencijo. Bush je zatrdil, da s konvencijo ni nič narobe, vendar pa so v Guantanamu zaprti morilci, teroristi, nezakoniti bojevniki, ki jim ta status ne pripada. Američani vztrajajo, da zapornikov ne bodo obravnavali kot vojne ujetnike.

Bush je zagotovil, da z njimi ravnajo človeško, nudijo jim zdravstveno in drugo oskrbo, v kratkem pa se bo odločil glede pravne definicije njihovega statusa. Glede zahteve Saudske Arabije, da jim ZDA izročijo okrog 100 njihovih državljanov, ki se nahajajo na Guantanamu, pa je Bush dejal, da bodo prošnjo upoštevali, vendar se bodo odločali od primera do primera.
Osama bin Laden se je zdravil v Pakistanu
Glavni osumljenec za teroristične napade v ZDA 11. septembra lani Osama bin Laden je bil zaradi težav z ledvicami dan pred terorističnimi napadi na dializi v vojaški bolnišnici v mestu Rawalpindi na severu Pakistana, je v ponedeljek poročala ameriška televizijska postaja CBS. Kot je povedal neimenovani predstavnik omenjene bolnišnice, so vodjo teroristične mreže Al Kaida v bolnišnico sprejeli v tajnosti.

Tisto noč, ko so ga sprejeli, je celotno osebje urološkega oddelka dobilo prost dan, nadomestila pa ga je druga skupina strokovnjakov. Francoski mediji so že novembra lani poročali, da so bin Ladna zaradi težav z ledvicami julija lani sprejeli v bolnišnici v Dubaju.
Pakistan zanika bin Ladnov obisk
Pakistan pa je zanikal vest, da bi bil glavni osumljenec za teroristične napade v ZDA Osama bin Laden septembra lani v bolnišnici v Pakistanu. Tiskovni predstavnik pakistanske vojske, general Rašid Kureši je označil ta podatek kot "smešen". Kureši je pojasnil, da krožijo številne napačne informacije, ki obtožujejo Pakistan in ki bi po njegovem mnenju lahko izvirale v Indiji.
Kureši je pojasnil, da se je o lažnosti vesti prepričal pri odgovornih na urološkem oddelku v dveh vojaških bolnišnicah v Rawalpindiju, ki so bili enako zgroženi nad omenjenimi govoricami. Kureši je še dodal, da ni še nikoli slišal, da bi se Osama bin Laden kdaj zadrževal v Pakistanu.