Izraelski mediji poročajo, da naj bi državni tožilec Avičaj Mandelblit o svoji nameri, da dve leti trajajoči preiskavo zaključi z obtožnico, že obvestil premierjeve odvetnike. Izraelski predsednik vlade Benjamin Netanjahu naj bi redno prejemal darila od bogatih poslovnežev in se ves čas trudil za ugodno medijsko poročanje o njem. Podjetje za telekomunikacije Bezek je na primer dobilo koncesijo v zameno za pozitivno poročanje o premierju v povezanem medijskem podjetju. Netanjahu je vse obtožbe označil za lažne.

Kot je dejal, je žrtev levo usmerjene opozicije, in sicer tik pred volitvami, ki se bodo odvile 9. aprila letos. Preden bo obtožnica tudi formalno vložena, se bo imel predsednik vlade sicer priložnost zagovarjati na obravnavi, ki bo verjetno razpisana dolgo po volitvah. Če bodo njegovi argumenti zavrnjeni in bo takrat še vedno na isti funkciji, bo to prvič v zgodovini Izraela, da se bo trenutni premier soočil s kazensko ovadbo.
Kljub temu mu ne bo treba odstopiti, poroča CNN. Po izraelskih zakonih mora to storiti le, če je obsojen in je sodba pravnomočna, ob vseh pritožbah, ki so na voljo, pa lahko to traja leta. Kljub temu so opozicijske stranke že sporočile, da Netanjahu ne bi smel nadaljevati mandata, če ga spoznajo za krivega. Mandelblit pa je dejal, da bo o tem odločilo vrhovno sodišče.
Izraelska policija pa ima dokaze tudi o nezakonitem delovanju premierjeve soproge. Proti njej so zbrali dokaze o podkupovanju, goljufiji, zlorabi zaupanja in vplivanju na dokaze.
Izraelski premier je bil sicer že večkrat zaslišan v različnih korupcijskih primerih, ki so posredno ali neposredno povezani z njim.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.