Tujina

Neuradno za neodvisnost Črne gore

Podgorica, 21. 05. 2006 08.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Rezultati vzporednih volitev so pokazali, da je za neodvisno Črno goro glasovalo 56,3 odstotka volivcev. Uradni rezultati bodo znani v ponedeljek dopoldne.

Z vlaki je samo včeraj v Črno goro iz Srbije pripotovalo več tisoč ljudi
Z vlaki je samo včeraj v Črno goro iz Srbije pripotovalo več tisoč ljudi FOTO: Reuters

Črnogorski volivci so se na referendumu o državnem statusu Črne gore izrekli za neodvisnost Črne gore in odcepitev od državne skupnosti SČG, so pokazali rezultati vzporednih volitev, ki sta jih izvedli nevladni organizaciji Center za monitoring (CEMI) in Center za svobodne volitve in demokracijo (CeSID). Za neodvisnost je po podatkih CEMI in CeSID glasovalo 56,3 odstotka volivcev. Za zmago na referendumu je potrebno zbrati več kot 55 odstotkov vseh glasov.

Kot je pojasnil predsednik CeSID Zoran Lučić, temeljijo njihovi neuradni rezultati na vzorcu 299 volilnih mest. Obenem je dodal, da razlika med vzorcem in celotnim volilnim telesom ves čas referenduma ni presegla 0,1 odstotka, ter zatrdil, da so njihovi rezultati kvalitetni in zanesljivi.

Sicer pa bodo pravo sliko izida referenduma, po preštetih vseh glasovih, pokazali preliminarni rezultati republiške volilne komisije in sicer v ponedeljek, okoli 10. ure dopoldne.

Republiška referendumska komisija (RRK) mora skladu z zakonom o plebiscitu objaviti izide glasovanja najpozneje do 21. ure v ponedeljek.

Kot je za 24ur.com povedala posebna poročevalka POP TV Tina Čuček, je takoj po razglasitvi rezultatov na ulice Podgorice planila velika množica ljudi. Nebo je razsvetlil velik ognjemet, na vsakem križišču pa so postavili policijske enote, ki jih čez dan nikjer ni bilo. Kot so povedali zagovorniki neodvisne Črne gore, pa bo največje slavje potekalo v Cetinjah.

Rekordna volilna udeležba

Volišča v Črni gori, ki so bila odprta od 8. ure zjutraj, so se ob 21. uri zaprla.

Analitiki so napovedovali visoko volilno udeležbo in imeli so prav. V Podgorici so se že zgodaj zjutraj pred volišči vile dolge vrste ljudi, do 20.30 ure pa je svoj glas oddalo 86,6 odstotka volilnih upravičencev. Nevladna organizacija Center za demokratično tranzicijo (CDT) je še sporočila, da je po njihovih podatkih v osrednjem delu Črne gore glasovalo 85 odstotkov volilnih upravičencev, na severu kakih 82 odstotkov, na jugu pa 79 odstotkov.

Številni volivci so se pripeljali iz sosednje Srbije ter iz tujine. Zanje so pripravili zastonj prevoze z letali in vlaki. Na glasove iz tujine računajo predvsem zagovorniki neodvisnosti, medtem o naj bi tisti, ki so se v domovino pripeljali iz Srbije, glasovali za ohranitev državne zveze.

Črnogorski premier Milo Đukanović je bil ves čas prepričan v zmago
Črnogorski premier Milo Đukanović je bil ves čas prepričan v zmago FOTO: Reuters

Črnogorski premier Milo Đukanović, zagovornik neodvisnosti, je bil vseskozi prepričan v zmago. "Volilna kampanja in dan referenduma kažeta, da je Črna gora nedvomno politično in demokratično zrela družba, ki je sposobna zapletene odločitve sprejemati na demokratičen način in v skladu z evropskimi postopki," je dejal premier.

Vodja bloka za ohranitev državne skupnosti SČG Predrag Bulatović je ob glasovanju v Podgorici dejal, je tokratni referendum pokazal, da Črna gora "počasi demokratično dozoreva", ter izrazil prepričanje, da se bo državna skupnost zagotovo ohranila in da se Črna gora ne bo osamosvojila. Najpomembneje pa je, da "Črna gora od danes naprej ubere svojo evropsko pot" in da "demokratično dozori.

"Želim izkoristiti to priložnost, da se vsem ljudem obeh blokov zahvalim za zrelost, ki so jo doslej pokazali, za politično zrelost Črne gore, da se zahvalim ljudem iz Evrope, vsekakor pa da si zaželim, da danes zvečer Črna gora sprejme demokratično odločitev, ki bo v njenem interesu," je ob oddaji glasu v Budvi izjavil predsednik SČG Svetozar Marović, ki sicer pripada bloku za neodvisnost Črne gore.

Predsednik črnogorske skupščine Ranko Krivokapić, sicer eden od voditeljev bloka za neodvisnost, pa je ob oddaji svojega glasu v Kotorju dejal, da je prišel čas, da Črna gora na referendumu združi svojo "dolgo častno preteklost in evropsko prihodnost". Obenem je dodal, da bodo zmagovalci današnjega referenduma vsi, tudi tisti, ki so glasovali proti samostojni Črni gori, ter izpostavil zrelost črnogorske družbe.

Predsednik državne skupnosti SČG Svetozar Marović si želi, da bi Črna gora sprejela demokratično odločitev, ki bo v njenem interesu
Predsednik državne skupnosti SČG Svetozar Marović si želi, da bi Črna gora sprejela demokratično odločitev, ki bo v njenem interesu FOTO: Reuters

Sicer pa se je referendumsko vprašanje glasilo: "Ali ste za to, da Črna gora postane neodvisna država s polno priznano mednarodno subjektiviteto?" Kot kažejo prvi rezultati, so se torej uresničile napovedi, da bo največ upravičencev na glasovnicah obkrožilo da.

Beograjski pogledi na referendum

Zunanji minister SČG Vuk Drašković pa je še pred razglasitvijo izidov vzporednega glasovanja na današnjem referendumu o neodvisnosti Črne gore povedal, da je nastopila "velika in zadnja priložnost za obnovitev Kraljevine Srbije".

Predsednik srbskega ustavnega sodišča Slobodan Vučetić pa je že v soboto zatrdil, da bo lahko Srbija v primeru zmage opcije za samostojno Črno goro nekaj dni po razglasitvi končnih uradnih izidov oblikovana kot samostojna država.

Volitve potekale brez posebnosti

Za spremljanje glasovanja se je priglasilo skoraj 3500 domačih in mednarodnih opazovalcev, vključno z opazovalnimi misijami Evropske unije, Evropskega parlamenta, Sveta Evrope, OVSE in drugimi. Za referendum so pokazali veliko zanimanje tudi domači in tuji mediji, ki so v Črno goro poslali skoraj 600 novinarjev in snemalcev.

Kot je povedal Jelko Kacin, vodja opazovalne komisije Evropskega parlamenta, so volitve potekale mirno. Podobno je ocenil tudi predsednik delegacije odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) na referendumu v Črni gori, Jožef Jerovšek. Delegacijo OZP sicer sestavljata še poslanca Jožef Horvat in Anton Anderlič.

Kacin meni, da bi samostojna Črna gora utegnila v EU vstopiti že leta 2012.

»Referendum poteka zelo mirno. Skandinavci bi lahko rekli dolgočasno. Nobenih zapletov ni. Sam se do zdaj obiskal celo vrsto volilnih mest. Nobena komisija niti opazovalci niso zabeležili nobenih težav. Do sedaj je prišlo le do enega problema, ko ni bilo jasno, ali je oseba na spisku volinih upravičencev, ker je bil priimek napačno zapisan. Vse ostalo poteka brez pripomb. Dejstvo je tudi, da je zelo visoka volilna udeležba,« je popoldne za 24ur.com povedal Kacin.

Tudi črnogorske oblasti pravijo, da je potekalo vse po pravilih in da posamezni incidenti ne bodo vplivali na volitve. "Glede na skupno število volišč in volivcev, gre za zelo nizko število nepravilnosti, ki poleg tega niso takšne narave, da bi zahtevale posebno pozornost," je ocenil predsednika črnogorske referendumske komisije Františka Lipka.

Uradni, se pravi končni rezultat referenduma mora volilna komisija objaviti najpozneje 15 dan po referendumu.

Na nekaterih glasovalnih mestih so na primer na glas vzklikali ime volivca, kar je prepovedano. Na dveh voliščih pa sta dva udeleženca javno povedala, kaj sta obkrožila, kar je prav tako prepovedano. Nekateri pa so z mobilnim telefonom posneli svojo glasovnico, kar tudi ni dovoljeno. Kot najbolj resen incident doslej je Lipka navedel fizični obračun med nekim volivcem in članom volilnega odbora na volišču na osnovni šoli v Nikšiču. Pri tem je bila zlomljena volilna skrinjica, zaradi česar so morali glasovanje za 45 minut prekiniti.

Kdo je za?

Republiška referendumska komisija (RRK) mora v skladu z zakonom o plebiscitu objaviti izide glasovanja najpozneje do 21. ure v ponedeljek.

V Srbiji je bilo mogoče staviti na zmagovalca. Razmerje v stavah je bilo 2:1 v prid bloku za neodvisnost
V Srbiji je bilo mogoče staviti na zmagovalca. Razmerje v stavah je bilo 2:1 v prid bloku za neodvisnost FOTO: Reuters

Za objavo prvih neuradnih izidov sta poskrbeli črnogorski nevladni organizaciji, Center za demokratično tranzicijo (CTD) in Center za monitoring (CEMI), slednji v sodelovanju z izkušenim beograjskim Centrom za svobodne volitve in demokracijo (CeSID).

Večer pred volitvami so se v Podgorici zbirali zagovorniki ločitve od Srbije, s številnih oken je visela črnogorska zastava.

Kot predvidevajo, naj bi za neodvisnost glasovala večina od 43 odstotkov etničnih Črnogorcev, da naj bi po pričakovanju obkrožili tudi predstavniki albanske manjšine. Zato pa Srbi, ti predstavljajo okoli tretjino prebivalstva, samostojnosti Črne gore niso naklonjeni.

Večina ponavlja trditve dominantne partnerice v državni zvezi, da bo Črna gora v tem primeru izgubila svoj največji trg, Srbijo. Sicer pa analitiki menijo, da odločitev o dokončni odcepitvi ne bo veliko spremenila. Že zdaj v Podgorici in Beogradu zasedata ločena parlamenta, republiki imata vsaka svoje zakone, vsaka svojo valuto …

Skupnih je le pet ministrstev, med njimi obrambno, zunanje in ministrstvo za pravice manjšin, srbsko-črnogorski parlament pa se le redko sestane.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.