
Če se bodo pogajanja glede položaja na Bližnjem vzhodu in glede opravičila oziroma odškodnine za suženjstvo nadaljevala, bi se namreč lahko tudi konferenca podaljšala za dan ali več, je dejala tiskovna predstavnica konference Sue Markham.
Južna Afrika je do davi ponudila kar dva predloga besedila glede položaja na Bližnjem vzhodu, vendar pa je v obeh primerih naletela na silovit odpor Palestincev in Arabske lige. Kompromisni predlog za sklepni dokument sicer izraža zaskrbljenost zaradi trpljenja palestinskega ljudstva pod tujo okupacijo, a za to neposredno ne kritizira Izraela. Sporno besedilo je priznavalo tudi holokavst ter obsojalo antisemitizem in "islamofobijo".
Predsedujoči delovni skupini za izdelavo osnutka sklepnega dokumenta, iranski veleposlanik pri ZN Ali Horam, je že včeraj poudaril, da je možno kompromis hitro doseči in zato ne pričakuje podaljšanja konference. Generalni sekretar ZN Kofi Annan pa je v Stockholmu dejal, da še vedno verjame v podpis sklepnega dokumenta.
"Skupina petih", v kateri so bili belgijsko predsedstvo EU, Norveška, Južnoafriška republika, Namibija in Arabska liga, je od torka usklajevala kompromisno besedilo, ki ga je predložilo južnoafriško predsedstvo konference. Potem ko se davi o njem še vedno niso sporazumeli, je južnoafriško predsedstvo konference predložilo svoj predlog besedila.
V ponedeljek sta konferenco zapustili delegaciji ZDA in Izraela, potem ko udeležencem konference ni uspelo doseči kompromisa pri vprašanju obsodbe izraelske politike do Palestincev. Francoski premier Lionel Jospin je v sredo dejal, da tudi EU razmišlja o umiku s konference, če bo v sklepni izjavi ostala "povezava med sionizmom in rasizmom".