Razvoj ameriške protiraketne obrambe (NMD) je včeraj doživel nov udarec, ko se s pacifiškega otoka Kwajalein ni izstrelila prestrezna raketa, ki bi morala sestreliti napadalno raketo oziroma tarčo, izstreljeno z Aljaske. Tarča je poletela brez težav, prestrezna raketa pa se ni pognala kvišku, podobno kot na zadnjem poskusu decembra lani, ko naj bi izstrelitev preprečila preobčutljiva računalniška programska oprema na raketi. Tokrat naj bi bila kriva oprema izstrelitvenega mehanizma, ne pa raketa. Za kritike tega programa je bil v ponedeljek čas, da ponovijo trditve o nesmiselni porabi denarja za drag program, ki dokazano ne deluje, vendar pa se mu Bela hiša ne misli odpovedati.
Predsednik ZDA George Bush je sicer v predlogu proračuna za leto 2006 zmanjšal sredstva za NMD z 9,9 milijarde dolarjev v letu 2005 na 8,8 milijarde. ZDA imajo že dve bazi za izstreljevanje prestreznih raket, če bi morda severna Koreja po nekem čudežu izdelala raketo dovolj dolgega dosega. V vojaškem oporišču Fort Greeley na Aljaski je 6 prestreznih raket, v zračnem oporišču Vanderberg v Kaliforniji pa dve. Gre za iste rakete, ki se doslej že dvakrat niso hotele izstreliti. Ameriška agencija za NMD trdi, da bodo rakete v primeru nuje lahko izstrelili, vendar pa nihče ne zagotavlja, da bodo sposobne kaj zadeti, saj gre pri sestrelitvi rakete z raketo za nekaj podobnega, kot poskusiti zadeti izstreljen naboj iz pištole z drugim nabojem.
Rakete bi delovale le, če bi 'sovražnik' sporočil koordinate
Američani so pred tema dvema zadnjima poskusoma opravili 8 poskusov, med temi 5 uspešnih, vendar pa kritiki pravijo, da so bili uspešni zato, ker sta raketi po računalniškem programu potovali druga proti drugi. Severni Korejci oziroma Kitajci, katerim je NMD v resnici namenjena, pa pred napadom ne bodo sporočali koordinat. Ne glede na neuspehe, pa se raziskave na področju protiraketne obrambe nadaljujejo. Leta 2008 bodo preizkusili novotarijo z laserjem, ki ga bodo montirali na predelano potniško letalo boeing 747 in ki bo skušal uničiti napadalno raketo nekaj trenutkov potem ko bo izstreljena v zrak.