Tujina

Neuspešno srečanje WTO v Cancunu

Cancun/Bruselj, 15. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Čeprav predstavniki Svetovne trgovinske organizacije (WTO) uradno niso potrdili, da se je srečanje v Mehiki končalo brez dogovora, sta predstavnika EU, komisarja Lamy in Fischler, sporočila, da so pogajanja propadla. Jabolko spora ostaja vprašanje kmetijskih subvencij v razvitih državah.

Kompromisni predlog mehiških gostiteljev je bil kot kaže premalo kompromisen
Kompromisni predlog mehiških gostiteljev je bil kot kaže premalo kompromisen FOTO: Reuters

Potem ko delegatom 146 držav članic Svetovne trgovinske organizacije (WTO) na ministrski konferenci ni uspelo doseči soglasja o sklepni deklaraciji, se je zasedanje v mehiškem Cancunu končalo brez dogovora v okviru novega kroga pogajanj o liberalizaciji svetovne trgovine. Gre že za druga propadla pogajanja v okviru WTO v zadnjih štirih letih.

Tudi kompromisni predlog domačinov ni prodrl

Odprtje kmetijskih trgov nerazvitih držav so zahtevale ZDA, ureditev investicij pa je bila eden glavnih ciljev Evrope in Japonske, vendar mu ostro nasprotuje več kot 70 držav, predvsem Indija in Malezija.

Predsedujoči ministrski konferenci, mehiški zunanji minister Luis Ernesto Derbez, je v soboto predlagal, da bi bogate in revnejše države sklenile kompromis in tako odstranile ovire mednarodni trgovini. Kompromisni predlog je predvideval postopno ukinitev subvencij za izvoz kmetijskih pridelkov v bogatih državah, kar zahtevajo nrezavite in države v razvoju. V zameno za ukinitev omenjenih subvencij pa bi revnejše države odprle svoja zaščitena tržišča kmetijskih pridelkov in privoliti v začetek pogajanj o pravilih glede tujih investicij.

Ta kompromisni predlog je Evropska unija označila kot dobro podlago za nadaljnja pogajanja. Tudi predstavnik ZDA na konferenci v Cancunu je menil, da predlog vsebuje pozitivne elemente. Po drugi strani pa je bil brazilski zunanji minister Celso Amorim skeptičen. "Zaenkrat ne kaže, da bo to zadostovalo," je dejal.

Konferenca 146 članic WTO v Cancunu, ki se je začela v sredo, se je tako končala. Njen namen je bil pripraviti načrt za nadaljnje pogovore v okviru pred dvema letoma začetega kroga pogajanj v Dohi, ki naj bi ga sklenili do 1. januarja 2005.

EU obžaluje neuspeh Cancuna

"Cancun je propadel. To ni le udarec za WTO, temveč tudi izgubljena priložnost tako za razvite države kot države v razvoju. Vsi bi pridobili, zdaj bomo vsi izgubili," je po koncu pogovorov dejal komisar EU za trgovino Lamy. "EU je bila odločena uspeti, saj je mandat iz Dohe njena osrednja trgovinska prioriteta. Naše predloge smo prilagodili in zadnja ponudba na mizi je bila podlaga za pravičen dogovor za vse strani, ki bi pomenila velik korak proti ciljem iz Dohe," je poudaril komisar.

Bruselj je sicer tudi sporočil, da EU močno obžaluje, da so pogajanja propadla, vendar pa ostajajo zavezani multilateralnemu trgovinskemu sistemu. Tako se glasi uradno stališče, ki ga je zavzela petnajsterica, podprlo pa ga je tudi deset držav pristopnic, med njimi Slovenija. Petindvajset sedanjih in prihodnjih članic je na ministrskih pogajanjih nastopalo usklajeno, njihov osrednji glas pa je bila Evropska komisija, ki skladno s pogodbo EU povezavo zastopa v trgovinski politiki. Oba pristojna komisarja, za trgovino Pascal Lamy in za kmetijstvo Franz Fischler, sta zaradi neuspeha močno razočarana.

Podobno so zvenele tudi besede komisarja Fischlerja, ki je propad pogovorov v Cancunu posebej obžaloval prav zato, ker so se po njegovi oceni razlike v liberalizaciji kmetijske trgovine končno začele zmanjševati. "Državam v razvoju smo dali dobro ponudbo in sprejeli pristop, da morajo bogate države nositi večji del bremena liberalizacije," je dejal Fischler. Poudaril je tudi, da pogajalska ponudba EU ostaja na mizi.

Pascal Lamy in Franz Fischler sporočata, da ponudba EU ostaja (Foto: Reuters)
Pascal Lamy in Franz Fischler sporočata, da ponudba EU ostaja (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Čeprav Lamy ni želel krivde za neuspeh pripisati nikomur, pa meni, da se velik razlog skriva tudi v zastarelih pravilih WTO. "WTO je srednjeveška organizacija. Njeni postopki in pravila niso dorasli njenim nalogam. Razprave in dogovarjanje med 146 članicami je nemogoče voditi na podlagi soglasja. Način sprejemanja odločitev je treba spremeniti. EU ostaja zagovornica multilateralnega trgovinskega sistema, ki bo temeljil na jasnih pravilih, in bo v tej smeri delovala v WTO," je dejal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10