Tujina

Nevarni turistični kraji

Ljubljana, 15. 10. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Priljubljene turistične destinacije so pogosto tarča terorističnih napadov. Slovensko zunanje ministrstvo zato odsvetuje potovanja na določena območja, vendar pa nekateri popotniki zaradi nizkih cen vseeno potujejo v rizične kraje.

New York 11. septembra lani, Luksor v Egiptu leta 1997 in sobotne eksplozije na Baliju, so le najhujši med številnimi teroristični napadi z velikim številom civilnih žrtev, med katerimi je bilo tudi mnogo turistov.

Turisti so po napadih množično zapuščali Bali (Foto: Reuters)
Turisti so po napadih množično zapuščali Bali (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Po sobotnem napadu na indonezijskem otoku Baliju, v katerem je umrlo najmanj 180 ljudi, si je večina slovenskih potnikov, ki je že imela rezervacije za Bali premislila. Kar je potrdil tudi predstavnik potovalne agencije Thalatta. »Bali je bila doslej priljubljena točka, vendar smo bili zaradi napadov eno skupino prisiljeni odpovedati.«

Vendar pa vsi niso enakega mnenja, saj naj bi bila za bolj pogumne sedaj prava priložnost za obisk oddaljenega in prej finančno težko dosegljivega otoka Bogov. V potovalni agenciji Tango imajo izkušnje s tem. Kot je dejal njihov predstavnik Mitja Pušnik, se vedno najde določen odstotek ljudi, ki ve, da zaradi terorističnih napadov v kakšni državi, cene izredno padejo. »Pojavijo se izredno veliki popusti na primer v primeru Egipta. Zato se ljudje tudi odločijo in gredo na to potovanje, ker sem ji splača.«

Na črnem seznamu ostaja Gruzija, predvsem Abhazija in Osetija, Izrael, Pakistan in Indija, predvsem pokrajina Kašmir, celotno Južno Ameriko, predvsem Bolivija ter Argentina.

Na slovenskem zunanjem ministrstvu spremljajo in vseskozi ocenjujejo stopnjo nevarnosti v posameznih državah in regijah. Branko Rakovec, vodja konzularnega oddelka na ministrstvu za zunanje zadeve, pravi, da so tokrat ocenili, da za primer Indonezije odsvetujejo potovanje za celotno področje, »ker bi lahko prišlo do bombnih napadov tudi na ostalih področjih«.

Črni seznami rizičnih dežel

Najbolj ogroženo se trenutno počutijo ameriški turisti. Ameriško zunanje ministrstvo tako na svojih spletnih straneh objavlja seznam tako imenovanih nevarnih držav. Gre na primer za države kot je Irak, Iran, Sudan, Libija, trenutno tudi Slonokoščeno obalo, in Indonezijo. Slovenski in ameriški seznam sta si podobna, vendar pa je ameriški precej daljši. Američani na primer Iran odsvetujejo, na slovenskem seznamu pa je le omenjen. Potovanja v Iran so med Slovenci dokaj priljubljena. Na potovalni agenciji Tango poudarjajo, da je Iran izredno varna država. »Strankam vnaprej povemo, kako se morajo obleči in obnašati v Iranu. Doslej nihče ni imel težav.«

Med Slovenci sta trenutno zelo priljubljena Egipt in Turčija. Slovenci, ki tja potujejo se morajo ob prihodu javiti na slovenskem veleposlaništvu, drugih opozoril pa ministrstvo za zunanje zadeve ne daje. Na črnem seznamu ostaja Gruzija, predvsem Abhazija in Osetija, Izrael, Pakistan in Indija, predvsem pokrajina Kašmir. Kot nevarno izpostavljajo tudi celotno Južno Ameriko, kjer naj bi bili najbolj nevarni Bolivija ter Argentina.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.