
Čeprav polovica državljanov v EU ocenjuje svoj položaj kot slab, so v primerjavi z zadnjo anketo zaznali rahlo upadanje pesimizma. Februarja letos, ko so opravili zadnje anketiranje, je bilo namreč pesimistov za štiri odstotke več. Dobra tretjina (39 odstotkov oziroma trije odstotki več kot februarja) razmere v svoji državi ocenjuje kot dobre.
V primerjavi z zadnjo anketo se je precej poslabšala podoba evra, saj skupno evropsko valuto kot "nekaj pozitivnega" ocenjuje 62 odstotkov vprašanih, medtem ko jih je bilo februarja takšnega mnenja 71 odstotkov. Evro je kot negativno stvar ocenilo 34 odstotkov vprašanih, štirje odstotki pa se niso opredelili. Padec priljubljenosti evra je bil daleč najbolj opazen v Nemčiji, kjer evro podpira 49 odstotkov vprašanih, v Franciji 66 odstotkov, v Španiji 77 odstotkov, v Italiji pa 79 odstotkov. Medtem pa je evro kot pozitivno stvar ocenilo 49 odstotkov Britancev, čeprav država ni članica evropske gospodarske in monetarne unije.
Nasprotno pa Evropejci nekoliko bolje ocenjujejo gospodarski položaj v svojih državah. Delež tistih, ki zaupajo gospodarstvu, se je tako z 39 odstotkov v začetku leta maja povzpel na 41 odstotkov. Sicer se je najvišje na lestvici bojazni Evropejcev znašel "občutek pomanjkanja varnosti in prestopništvo", sledi terorizem, nato pa še nezakonito priseljevanje. Strah zaradi pomanjkanja varnosti in prestopništva se je povečal v Španiji, Franciji in Italiji, zmanjšal pa se je v Veliki Britaniji in Nemčiji.
Evropski državljani v zadnjih treh mesecih tudi bolj zaupajo svojim voditeljem. Največji porast podpore je sta v zadnjih treh mesecih zabeležila italijanski premier Silvio Berlusconi, v Franciji pa predsednik vlade Jean-Pierr Raffarin. Največji padec priljubljenosti je doletel španskega premiera Joseja Mario Aznarja in njegovo vlado.