Sankcije, ki so jih ZDA uvedle proti trem ruskim podjetjem, pa tudi nekaj kitajskim in severnokorejskim, zaradi prodaje orožja Siriji in Iranu, so v Moskvi naletele na ostro nasprotovanje. Ti ukrepi, meni Rusija, so "nezakoniti".

To ni prvič, da skušajo ZDA nezakonito razširiti domet svojih nacionalnih zakonov na tuje države, s tem da jih silijo k upoštevanju ameriških pravil, so sporočili z ruskega zunanjega ministrstva.
ZDA napovedale sankcije
Washington je v petek napovedal uvedbo sankcij proti 24 tujim podjetjem, med drugim ruskim, kitajskim in severnokorejskim, saj naj bi Iranu in Siriji prodajala prepovedano orožje. Tovrstni ukrepi so bili uvedeni v skladu z zakonom iz leta 2005, ki prepoveduje izvoz orožja in oborožitvenih materialov v omenjeni državi, ki sta za ZDA vrhunski podpornici terorizma.

Ruski izvoznik orožja Rosoboroneksport v državni lasti je med največjimi podjetji, proti katerim so ZDA uvedle sankcije. Washington je slednjemu skupaj z ruskim izdelovalcem letal Suhoj že naložil podobno kazen avgusta 2006, saj naj bi Iran oskrbovala z materialom, ki se po ameriških navedbah lahko uporablja za izdelavo orožja za množično uničevanje.
"Ta odločitev je konec koncev notranji problem ameriških oblasti," menijo na ruskem zunanjem ministrstvu. "Ameriška država tako sebi in ameriškim podjetjem prepoveduje sodelovanje z našimi največjimi podjetji," menijo na ministrstvu. "Poslovno gledano gre za zapravljene priložnosti," so bili še nazorni Rusi.
Sicer so ruska podjetja sankcije že v petek resno postavila pod vprašaj, pri čemer naj bi bili ti dvomi po njihovem mnenju v skladu z mednarodnim pravom. Rusija sodi med največje izvoznike orožja na svetu. Leta 2005 je pri prodaji orožja 61 državam iztržila najvišji znesek doslej - več kot šest milijard ameriških dolarjev.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.