Številke, ki jih je objavila Prabhat Jha s svojimi kolegi z Univerze v Torontu, so zastrašujoče. V zadnjih dvajsetih letih naj bi v Indiji splavili blizu 10 milijonov ženskih zarodkov. "Ocenjujemo, da se je na podlagi diagnostičnih metod za določanje spola in ciljnih splavov na leto rodilo okrog 500 tisoč deklic premalo," je povedala Jha. Raziskava je pokazala, da se je razmerje dečkov in deklic na tisoč rojstev močno prevesilo v škodo deklic.
Znanstveniki so analizirali statistične podatke blizu 134.000 rojstev. Pozorni so postali na dejstvo, da imajo pari kot drugorojenko le izjemno poredkoma deklico, če se jim je kot prvorojeni otrok že rodila hčerka. Ta trend so opazili zlasti pri materah s solidno šolsko izobrazbo in prišli do zaključka, da veliko ženskih fetusov v Indiji zavestno splavijo, je objavila znanstvena revija Lancet.
Primerjava rodnosti z drugimi deželami je pokazala, da bi se moralo v Indiji leta 1997 roditi med 13,6 do 13,8 milijona deklic, dejansko pa se jih je rodilo le 13,1 milijona. Primanjkljaj pripisujejo zadnjima dvema desetletjema, ko je določanje spola z ultrazvokom postalo rutina. "Na tej podlagi je nastala ocena o desetih milijonih splavljenih zarodkih," je zapisala raziskovalka Jha.
Splavi na podlagi razlikovanja med spoloma so v Indiji od leta 1994 prepovedani. Na splošno pa je znano, da mnogi zdravniki te prepovedi ne upoštevajo. Po vladnih številkah se je na tisoč dečkov v letu 1991 rodilo le 945 deklic, deset let kasneje jih je bilo le še 927. V tradicionalnih indijskih družinah ima sin prednost pred hčerko, saj staršema poveča prestiž, ob tem pa zanj ni potrebno ponuditi dote, ki je lahko vredna celo premoženje. Vedno več staršev se zato ciljno odloča za splavljanje ženskih zarodkov.
Čeprav starši ne morejo zahtevati podatka o spolu zarodka, pa v praksi uporabljajo neverbalne načine komunikacije z zdravniki.
V lanskem letu je znan verski in družbeni aktivist Svami Agniveš sprožil kampanjo v petih severnih in zahodnih indijskih državah proti ženskemu fetocidu. "Ni bolj boleče, ostudne in sramotne oblike nasilja," je o indijskem načinu uravnavanja rojstev po spolu dejal Agniveš.