"Mi, Oborožena predstraža druge Mohamedove vojske prevzemamo odgovornost za napad na sedež ZN. Ponosno izjavljamo, da nismo niti za trenutek oklevali, da uničimo kri križarjev," je zapisala skupina.
V sporočilu je Oborožena predstraža druge Mohamedove vojske obljubila, da se bo še naprej borila proti tujcem v Iraku in da bo izvedla podobne operacije. Skupina je še zagrozila ameriškim silam in celo Arabcem in muslimanom, ki jim pomagajo. Kot so še zapisali, arabske države v Irak v okviru mednarodnih mirovnih sil ne bi smele poslati svojih sil. Skupina je tudi kritizirala Združene narode, ker niso uspeli ustaviti ameriškega napada na Irak.
V OZN minuta molka za žrtvami

Izredno zasedanje se je začelo z minuto molka v spomin na posebnega predstavnika ZN v Iraku Sergia Vieiro de Mella in drugih 19 žrtev napada ter vse, ki so doslej izgubili življenja v prizadevanjih za obnovo Iraka. To je bil prvi samomorilski bombni napad v zgodovini OZN. Pred palačo OZN v New Yorku se je zbrala množica ljudi s svečami.
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je predstavil poročilo o napadu in dejal, da se bodo 19. avgusta spominjali kot najtemnejšega dneva pri delu za OZN. Napad je označil za tako divjega in nesmiselnega, da je še vedno težko verjeti, da se je res zgodil. "Napad predstavlja nepojmljivo dejanje, vendar pa tisti, ki so ga izvedli, ne bodo dosegli ničesar. Pogovarjal sem se s številnimi svetovnimi voditelji, ki so izražali obžalovanje, podporo in ponujali pomoč. Delo bomo nadaljevali, ker stabilnost Iraka ni le v interesu Iračanov, ampak tudi celotne regije in vsega sveta," je zagotovil Annan.
Annan je omenil, da so bili v Iraku 12 let, pa jih doslej še ni nihče napadel. Poslanico je sklenil z besedami, da lahko le z nadaljevanjem dela v Iraku dostojno počastijo spomin na ubite kolege.
Posebnega predstavnika OZN za Irak Sergia Vieiro de Mella bodo pokopali v Franciji, od koder je njegova soproga. Njegovo truplo bodo prepeljali v Rio de Janeiro, kjer se bodo od njega poslovili predstavniki brazilskih oblasti, nato pa ga bodo v soboto prepeljali v Francijo.
Powell: ZDA želijo novo resolucijo o Iraku

V Varnostnem svetu Združenih narodov se je začela javna razprava o razmerah v Iraku, že pred tem pa sta se srečala ameriški državni sekretar Colin Powell in generalni sekretar ZN Kofi Annan. Powell je po pogovoru z Annanom dejal, da si bodo ZDA prizadevale za novo resolucijo o Iraku, s katero želijo okrepiti mednarodno vojaško pomoč tej državi. Kljub temu pa je Powell pojasnil, da bodo morebitne dodatne enote v Iraku delovale pod poveljstvom ZDA, čeprav nekatere države napotitev svojih sil v Irak pogojujejo z večjimi pooblastili ZN.
Generalni sekretar ZN Annan pa je po pogovoru s Powellom dejal, da kaos v Iraku ni v interesu mednarodne skupnosti. Položaj v Iraku se tiče vseh držav, je poudaril Annan. Kot je še dejal, se morajo ZN v Iraku posvetiti gospodarskim, političnim in socialnim nalogam, tako da je zavrnil vojaško navzočnost pod poveljstvom ZN.
Powell je še dejal, da novo resolucijo o Iraku pripravljajo pod vodstvom ameriškega veleposlanika pri ZN Johna Negroponteja, ki o resoluciji razpravlja z ostalimi članicami VS.
Okupacijske sile bi morale zagotavljati varnost
Annan je izrazil presenečenje nad poročili, da naj bi pripadniki OZN v Iraku zavrnili varovanje, ki naj bi jim ga ponudile koalicijske sile. Ponovil je, da so za varnost kot okupacijska sila odgovorne ZDA in da OZN sploh ne bi smeli prositi za zavarovanje. Annan je hkrati priznal, da je v primerih, ko so tvoji nasprotniki ljudje, ki so pripravljeni umreti v napadu, varnost težko zagotoviti. Annan je napovedal, da bodo pregledali določene zadeve, že danes bo v Irak prispel varnostni koordinator OZN Tum Myat, ki bo ocenil položaj in priporočil ali naj pripadniki OZN ostanejo v Iraku.
Podobnega mnenja je tudi uradna Moskva. Namestnik ruskega zunanjega ministra Jurij Fedotov je izjavil, da so za varnost v Iraku v skladu z resolucijo 1483 odgovorne sile koalicije.
Sekretariat OZN je osebju v Iraku dovolil odhod, vendar naj bi se za to doslej odločili le dve osebi. Preko Jordanije že poteka evakuacija okrog 100 ranjenih v torkovem napadu. Mednarodni denarni sklad in Svetovna banka pa sta že umaknila svoje osebje, čeprav uradna odločitev o prekinitvi misije ni bila sprejeta.
Velika Britanija in ZDA pozivata k mednarodni solidarnosti
Britanska in ameriška veleposlanika pri Združenih narodih, Emyr Jones Parry in John Negroponte, sta v Varnostnem svetu ZN pozvala k nujni mednarodni solidarnosti pri obnovi Iraka. Veleposlanika sta v okviru odprte seje VS ZN predstavila poročilo o razmerah v Iraku. Negroponte je ob tem dejal, da je solidarnost VS ZN edini možni odgovor na torkov napad na sedež ZN v Bagdadu.
"Članice VS ZN morajo biti povsem združene. Okrepiti moramo našo podporo v prid varnosti in stabilnosti v Iraku," je še dejal Negroponte. Ob tem je poudaril pomen dosedanjega napredka v Iraku, predvsem oblikovanja sveta prehodne iraške vlade, kljub temu da po njegovih besedah ne smemo podcenjevati obsežnosti naloge. "Prizadevamo si za izboljšanje gospodarskih razmer. V zvezi z načrtom zagotavljanja varnosti ravno zdaj organiziramo civilno obrambno telo, ki bo sodelovalo s koalicijskimi silami," je dodal Negroponte.
Annan s Powllom o varnosti OZN v Iraku
Annan se bo z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom pogovarjal o nadaljevanju dela ZN v Iraku in varnostnih vprašanjih. Z Annanom se bo srečal tudi britanski zunanji minister Jack Straw, govorila pa bosta o razširitvi mandata OZN v Iraku. Na sedežu OZN krožijo novice, da naj bi del članic varnostnega sveta zahteval nov mandat z večjimi pooblastili, te zamisli pa so se Američani, ko hočejo tam ohraniti popoln nadzor, doslej vztrajno otepali.