Zaslišanja nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina in dokumenti, ki so jih zasegli po napadu na Irak leta 2003, so potrdili, da Huseinov režim ni sodeloval z mednarodno teroristično mrežo Al Kaida, danes na svoji spletni strani razkriva Washington Post. Nova odkritja tako kažejo, da je bil argument administracije ameriškega predsednika Georgea Busha za napad na Irak zmoten.
Poročilo ameriškega obrambnega ministrstva, s katerega so nedavno odstranili oznako zaupno, ugotavlja, da so informacije, pridobljene po padcu Huseinovega režima potrdile predvojno stališče ameriške obveščevalne agencije CIA in obveščevalne službe Pentagona o tem, da Huseinova vlada ni imela konkretnih stikov z Al Kaido.
Zagovorniki napada na Irak trdijo drugače
Vendar je eden največjih zagovornikov napada na Irak, takratni pomočnik obrambnega ministra Douglas Feith, stališče CIA ignoriral, odnos med Irakom in Al Kaido pa v poročilu vodji kabineta podpredsednika Dicka Cheneya septembra 2002 opisal kot "zrel" in "simbiotičen". Kot je trdil Feith, sta Al Kaida in Huseinov režim sodelovala na desetih področjih, med drugim pri urjenju, financiranju in logistiki.
Najnovejše poročilo, piše Washington Post, pa ugotavlja, da je obveščevalna skupnost že takrat sklenila, da ni "prepričljivih znamenj" o povezavi med Irakom in Al Kaido in da med njima ni "neposrednega sodelovanja".
Pred invazijo na Irak je bilo v javnosti izraženih le malo dvomov o povezavi Huseina in Al Kaide. Od tedaj pa se vse več ljudi oglaša s trditvami, da je Bela hiša zanemarila stališče obveščevalcev ter izbrala le tiste informacije, ki so govorile v prid invazije na Irak.
Cheney je v sredo vztrajal, da je povezava med Irakom in Al Kaido obstajala še preden so na prizorišče stopili Američani.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.