Hrvaška je na območju, kjer so odkrili prve primere ptičje gripe v državi, začela zakol perutnine. Predstavniki oblasti so povedali, da bodo na okoli tisoč kmetijah v naslednjih dneh skupno pobili 10 tisoč ptic. “Zakol bomo najprej opravili v območju do treh kilometrov od ribnika Grudnjak, in sicer tako, da bodo živali kar najmanj trpele,” je razložil hrvaški minister za kmetijstvo Petar Čobanković. Dodal je, da bodo rejcem škodo povrnili.
Hrvaška je sicer takoj po odkritju ptičje gripe sprejela vse potrebne varnostne ukrepe. Tako so v krogu treh kilometrov okoli ribnika prepovedali gibanje, pristojni inšpektorji pa izvajajo dezinfekcijske ukrepe.
Prav tako ni dovoljenja prodaja perutnine, klati pa se ne sme niti za domače potrebe, čeprav strokovnjaki poudarjajo, da se z dobro kuhanim ali pečenim mesom ni mogoče okužiti.
Ptičja gripa na Hrvaškem
Na Hrvaškem so prvi primer ptičje gripe potrdili v petek, in sicer pri šestih labodih, ki so jih v sredo našli na ribniku Grudnjak pri kraju Zdenci na vzhodu države.
Zjutraj pa so v kraju Našice na Hrvaškem odkrili še pet poginulih labodov in vzorce poslali na analizo. Za zdaj še ni jasno, ali so bile živali iz iste jate kot labodi na ribniku Grudnjak.
Tiskovni predstavnik hrvaškega ministrstva za kmetijstvo Mladen Pavić je povedal, da je ena stran ribnika v Našicah nedostopna, na ostalih štirih pa so postavili dezinfekcijske ovire. Na območju so prepovedali lov na ptice in ribolov, saj je možno, da se virus ptičje gripe širi preko vode.
Na Hrvaškem mirijo ljudi
Nevarnosti za ljudi - če bodo seveda upoštevali varnostne ukrepe - zaenkrat ni, je zatrdil vodja kriznega štaba hrvaške vlade Mate Brstilo. Povedal je tudi, da je na ribnikih na območju, kjer so našli okužene ptice, verjetno še več potencialnih žarišč bolezni.
Državni sekretar na ministrstvu za zdravstvo Ante Zvonimir Golem pa je medtem poudaril, da se navadne človeške gripe, za katero na Hrvaškem vsako leto zboli od 70 do 100 tisoč ljudi, ne sme mešati z morebitnim pojavom ptičje gripe, ter dodal, da razume zaskrbljenost ljudi, vendar pa razloga za paniko ni. Pojava nalezljive bolezni, ki jo povzroča virus ptičje gripe, pri ljudeh v srednjeročnem obdobju ne pričakujejo, je dejal Golem.
Zapora kokoši v Sloveniji
V Ljubljani se je medtem sestala posebna delovna skupina, v kateri so predstavniki vseh vej veterinarske stroke. Sprejeli so vrsto ukrepov, med drugim bodo morali od danes vsi rejci na območjih severovzhodne in jugozahodne Slovenije perjad imeti v zaprtih prostorih. Prav tako velja prepoved zbiranja perutnine na sejmih in razstavah, je povedala generalna direktorica Veterinarske uprave RS (VURS) Vida Čadonič Špelič.
Na najbolj ogroženih območjih poleg prepovedi gojenja perutnine na prostem VURS zahteva še zaščito vodnih zajetji, kjer se nahajajo kokoši, purani in druge domače ptice, pred divjimi pticami ter prekuhavanje vode za živali, če imajo do nje dostop tudi divje ptice.
V veljavo so stopili tudi strogi ukrepi za zaščito pred ptičjo gripo, ki jih je sprejela evropska komisija.
IVZ: Ni nevarnosti za ljudi
Virus H5, ki je bil odkrit na Hrvaškem, ni nevaren za človeka, so zatrdili tudi na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) v Ljubljani. Predstavnica za stike z javnostmi IVZ Vesna Dolinar poudarja, da bi grožnjo prenosa okužbe za nevarnega tipa virusa z živali na človeka lahko predstavljal le dolgotrajen stik z obolelimi pticami.
Tudi drugi slovenski strokovnjaki menijo, da je v Sloveniji malo možnosti za vnos ptičje gripe v verigo proizvodnje perutninskega mesa in izdelkov. Kmetijska strokovnjaka Emil Erjavec in Aleš Kuhar sta pojasnila, da poteka priprava perutninskega mesa v Sloveniji po najvišjih standardih in ob strogem veterinarskem nadzoru. Nekoliko več možnosti za pojav bolezni je v domači, nenadzorovani reji, vendar je ta delež v Sloveniji v zadnjih desetih letih padel na "izjemno nizko raven".
Tomaž Mihelič iz Društva za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije (DOPPS) pa meni, da ptice selivke niso glavni prenašalec ptičje gripe. Bolezen se po njegovem mnenju širi predvsem med farmami in prek transporta perutnine, na kar na bi kazalo tudi dejstvo, da je smer širjenja virusa ptičje gripe iz Azije proti Evropi točno ta, prek katere gre blagovna trgovina.
Dovolj tamifluja?
Slovenija ima glede na trenutno ogroženost ustrezne zaloge protivirusnega zdravila tamiflu, je zatrdil direktor Agencije za zdravila in medicinske pripomočke Stanislav Primožič. V Slovenijo je ta teden prispela nova pošiljka tamifluja s 3000 enotami zdravila, ki zadošča za oskrbo rizičnih skupin, kot so na primer zdravstveni delavci ali rejci perutnine. Konec novembra pa bo Slovenija dobila dodatno pošiljko omenjenega zdravila, v kateri bo približno 5000 enot.
Ostalih 1000 enot, ki so jih minuli teden dobile lekarne, je bilo razdeljenih na podlagi samoplačniških zdravniških receptov. Po podatkih agencije so tudi zelo hitro pošle, tako da trenutno tamifluja na trgu ni. Tamiflu je sicer dostopen le na samoplačniški zdravniški recept; nihče si ga torej ni mogel kupiti po lastni presoji, ampak so o predpisovanju zdravila odločali zdravniki, je poudaril Primožič.
Novo žarišče v Rusiji
Na območju Urala so odkrili novo žarišče ptičje gripe, je sporočilo rusko ministrstvo za izredne razmere. Preliminarni testi so pokazali, da je bil vzrok smrti 30 piščancev v neki vasi okoli 2000 kilometrov vzhodno od Moskve smrtonosni virus H5N1. Lokalne oblasti so na opazovanju zadržale sedem ljudi, ki so bili v stiku z okuženimi pticami, vas, kjer so našli poginule ptice, pa so razglasili za območje karantene.
Sicer pa je skoraj hkrati s Hrvaško o primeru ptičje gripe poročala tudi Velika Britanija, kjer so virus odkrili na papigi, uvoženi iz Surinama v Južni Ameriki. Ptica je bila skupaj s pošiljko tovarišic s Tajvana še v karanteni, na njej pa so skladno s pravili pravnega reda EU opravili test na ptičjo gripo.
Po potrditvi virusa so oblasti ustrezno ukrepale ter med drugim pobile okuženo in vse druge ptice na karantenski postaji. Velika Britanija tako še naprej ohranja status države brez ptičje gripe, saj je bil virus odkrit na uvoženi ptici še v karanteni.
Tajski deček se ni nalezel od očeta
Tajski zdravniki so medtem potrdili, da je deček, čigar oče je umrl zaradi ptičje gripe, okužen s smrtonosnim virusom H5N1, vendar pa so zanikali navedbe, da je prišlo do prenosa virusa s človeka na človeka. Sedemletni Ronarit Benpad, ki se je z virusom okužil približno v istem času kot njegov oče Bang-on, je trenutno v bolnišnici v Bangkoku in se na zdravljenje dobro odziva.