Če bo dopolnilo zakona potrdil tudi senat, kar naj bi se po pričakovanjih tudi zgodilo, bo prešuštvo po novem kaznovano le z globo in petimi leti zapora. Spremembi zakona je sicer ostro nasprotovalo skrajno islamsko zavezništvo Mutahida Madžlis e Amal (MMA), ki meni, da je v nasprotju z nauki islama.
Nova zakonodaja bo sodnikom omogočila tudi, da odločijo, ali bo primer posilstva obravnavalo kazensko ali islamsko sodišče. Doslej je primere posilstev namreč obravnavalo le slednje, ki pa zahteva, da ženska posilstvo dokaže s štirimi moškimi pričami, sicer je sama kriva prešuštva.
Spremembe zanetile odpor
Prav to dopolnilo je razburilo pripadnike MMA, ki so glasovanje o zakonu za zaščito žensk bojkotirali, meneč, da spreminja državo v območje svobodne spolnosti. Zaradi odpora do pakistanskega predsednika Perveza Mušarafa, ki je oblast prevzel v vojaškem udaru leta 1999, pa so zakonu nasprotovale celo nekatere liberalne stranke.
Pakistanski predsednik, ki že nekaj časa poziva k zmernejšemu islamu in spoštovanju pravic žensk in manjšin, je ocenil, da spremenjena zakonodaja v ničemer ne nasprotuje islamskim naukom. Pri pripravi dopolnil so namreč sodelovali tako verski učenjaki kot borci za človekove pravice.
Vendar pa organizacije za zaščito človekovih pravic z rezultatom, čeprav priznavajo, da gre za napredek, še vedno niso zadovoljne. Zunajzakonska spolnost je namreč še vedno zločin, pakistanska vlada pa "še vedno krši svoje mednarodne obveznosti do končanja diskriminacije proti ženskam," je dejal predstavnik mednarodne organizacije Human Rights Watch Ali Dayan Hasan.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.