Nekdanji ameriški podpredsednik in letošnji Nobelov nagrajenec za mir Al Gore ne namerava vstopiti v tekmo za ameriškega predsednika.
"Ne načrtujem, da bi bil spet kandidat, zato jo resnično sploh ne vidim v tem kontekstu," je na vprašanje novinarja, ali so se mu po prejetju prestižne Nobelove nagrade prebudile tudi ambicije po Beli hiši, odgovoril 59-letni Gore. "Sem del povsem drugačne kampanje. To je globalna kampanja za spremembo načina, kako ljudje razmišljajo o podnebni krizi," je v pogovoru za norveško televizijo dejal Gore, ki je Nobelovo nagrado prejel skupaj z Mednarodno skupino Združenih narodov o podnebnih spremembah (IPCC), in sicer za svoja prizadevanja pri mobilizaciji sveta proti grozečim podnebnim spremembam.
V torek so organizatorji kampanje, katere cilj je Gorea prepričati, naj se vendarle poda v demokratsko bitko za kandidaturo na predsedniških volitvah prihodnje leto, sporočili, da so zbrali že 200.000 podpisov podpore. Zanimanje naj bi se še posebej okrepilo po petkovi objavi Nobelovih nagrajencev. Gore je sicer leta 2000 že kandidiral za predsednika, a je zmaga na Floridi pripadla Georgeu Bushu.
Clintonova povečuje prednost
Sicer po najnovejši anketi televizije CNN med demokratskimi kandidati za predsednika Hillary Clinton povečuje prednost. Za senatorko iz New Yorka bi sedaj volilo 51 odstotkov demokratov, za najbližjega zasledovalca senatorja iz Illinoisa Baracka Obamo pa 21 odstotkov.
Clintonova je septembra vodila pred Obamo s 46 odstotki proti 23, sedaj pa je prednost povečala na 30 odstotkov. Nekdanji senator iz Severne Karoline John Edwards uživa podporo 13 odstotkov demokratov, guverner Nove Mehike Bill Richardson štiri odstotke, ostala druščina pa krepko zaostaja. Okrog 64 odstotkov udeležencev ankete je sedaj že prepričanih, da bo nominacijo osvojila Clintonova.
Med republikanci se ni veliko spremenilo, razen upada podpore nekdanjemu senatorju iz Tennesseja Fredu Thompsonu. Septembra ga je po anketi CNN podpiralo 27 odstotkov republikancev, kar ga je skoraj izenačilo z vodilnim republikanskim kandidatom, nekdanjim županom New Yorka Rudyjem Giulianijem.
Sedaj je podpora Thompsonu padla na 19 odstotkov, s čimer je le malce boljši od tretje uvrščenega senatorja iz Arizone Johna McCaina s 17 odstotki. Giulianija sedaj podpira 27 odstotkov republikancev, nekdanjega guvernerja Massachusettsa Mitta Romneyja 13 odstotkov, nekdanjega guvernerja Arkansasa Mikea Huckabeeja pa pet odstotkov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.