V Franciji je danes stopil v veljavo zakon, ki prepoveduje nošenje burk ali nikabov na vseh javnih krajih. Zakon o prepovedi zakrivanja obraza je francoski parlament sprejel 11. oktobra lani. Zakon prepoveduje nošenje tistih oblačil, ki v celoti zakrijejo obraz, in oblačil, ki pustijo odkrite samo oči. Po mnenju vlade namreč to otežuje identifikacijo oseb.
V Franciji živi od štiri do šest milijonov muslimanov, vendar si obraz popolnoma zakriva le okoli 2000 žensk. Te poslej v javnosti ne bodo smele biti povsem zakrite, sicer jim grozi denarna kazen do 150 evrov. Poleg denarne kazni lahko kršitelja doleti tudi nekaj ur obveznega družbenokoristnega dela ter predavanje o francoski zakonodaji in obnašanju v skladu z njo.
Še precej večja kazen je zagrožena za moške, ki bi ženske silili v nošenje burke, in sicer eno leto zapora in do 30.000 evrov kazni. Če je oseba, ki jo silijo nositi burko, mladoletna, se kazen celo podvoji.
Številni kritiki zakona opozarjajo, da bo zakon prizadel eno najbolj ranljivih skupin. Menijo namreč, da bodo mnoge ženske, ki so bile doslej v javnosti zakrite, poslej ostajale doma in bodo tako še bolj izolirane.
Zakon se ne nanaša samo na burke in nikabe, temveč na vsa pokrivala, ki zakrivajo celoten obraz, kot so kute ali čelade. Prepoved velja na vseh javnih krajih, vključno z ulicami in parki. Ni pa kaznivo nošenje rut, šalov in sončnih očal, seveda, če je s tem še vedno omogočena identifikacija osebe.
Zakon, ki je bil sprejet po burnih polemikah, v veljavo stopa prav v času, ko je vprašanje islama in laične države stopilo v središče političnih razprav v Franciji. Prejšnji teden je stranka predsednika Nicolasa Sarkozyja organizirala konferenco o tem, kako okrepiti sekularizem v francoski družbi. Na njej je bilo slišati, da bi morali v Franciji učiteljem in vzgojiteljem prepovedati nošenje naglavnih rut in drugih verskih simbolov, kot so križi, muslimankam pa bi morali prepovedati, da otroke v šolo spremljajo v rutah.
Sarkozyjeva stranka, ki ji leto dni pred predsedniškimi volitvami močno pada priljubljenost, naj bi poskušala z razpravo na svojo stran pridobiti volivce skrajno desne Nacionalne fronte, ki je znana po svojih protiislamskih stališčih.
Protestniki nasprotujejo zakonu
Pariški policisti so danes kaznovali dve ženski v burkah ter več drugih ljudi, ki so pred slovito katedralo Notre Dame protestirali proti prepovedi nošenja burk in nikabov. Med kaznovanimi je tudi Kenza Drider, ki se je kljub prepovedi oblečena v nikab udeležila mirnega protesta pred cerkvijo. "Ne provociram. Rada bi opozorila, da zakon krši osnovne človekove pravice. Če bodo policisti od mene zahtevali, da se identificiram, bom to naredila brez težav, saj imam dokumente," je ob aretaciji pred katedralo Notre Dame dejala Driderjeva. Policija odgovarja, da Driderjeve niso aretirali zaradi oblačila, pač pa, ker se je udeležila neprijavljenega protesta pred cerkvijo.
V soboto je policija aretirala 59 ljudi, med njimi 19 zakritih žensk, ki so se udeležili prepovedanih demonstracij proti novemu zakonu.
KOMENTARJI (241)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.