Tujina

'Nimamo več izgovorov za revščino,' je v zaprisegi dejal novi ganski predsednik

Akra, 07. 01. 2017 15.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ob navzočnosti več afriških državnih voditeljev je v Gani s prisego mandat nastopil decembra izvoljeni predsednik Nana Akufo-Addo, sicer nekdanji odvetnik. "Ganci, ne bom vas razočaral," je obljubil 72-letni predsednik.

Danes je zaprisegel novi predsednik Gane.
Danes je zaprisegel novi predsednik Gane. FOTO: AP

Nekdanji odvetnik Nana Akufo-Addo je danes prisegel kot novi predsednik Gane. Na volitvah 7. decembra lani je premagal dosedanjega predsednika Johna Mahamo iz vladajoče stranke Nacionalnega demokratičnega kongresa (NDC). V predvolilnem boju je obljubljal, da bo Gano znova pripeljal na pot "napredka in blaginje", po prisegi pa na Twitterju zapisal, da ne bo razočaral ljudi.

V tradicionalnem ogrinjalu čez eno ramo je Akufo-Addo na slovesnosti zamahnil z zlatim mečem – simbolom ganskega predsedstva, preden je nagovoril zbrane.

"Nimamo več izgovorov za revščino," je poudaril novi predsednik. "Znova moramo v javnem življenju vzpostaviti integriteto. Državni kovčki niso plen za stranko, ki zmaga na volitvah, ampak viri za socialni in gospodarski razvoj države," je dejal.

Spomnil je na svoje obljube o podpori podjetnikom in privabljanjem investitorjev. "Z znižanjem davkov bomo znova zagnali naše gospodarstvo," je poudaril. "Gana je znova odprta za poslovanje."

Na slovesnost ob nastopu mandata je v gansko glavno mesto Akra danes pripotovalo enajst afriških državnih voditeljev, med drugim nigerijski predsednik Muhammadu Buhari in njegov kenijski kolega Uhuru Kenyatta. Navzoči so bili tudi odhajajoči predsednik Mahama ter nekdanja voditelja John Rawlings in John Kufuor.

Policija je sicer za čas prisege uvedla stroge varnostne ukrepe, pomembnejše ceste okoli prizorišča so zaprli za promet. Gana z mirno izvedbo volitev in prav takšno predajo oblasti velja za svetilnik stabilnosti v pogosto nestanovitni regiji. Eden od mednarodnih opazovalcev je zahodnoafriško državo opisal kot "zlati standard demokracije v Afriki".

Drugače velja za Gambijo, kjer dolgoletni gambijski predsednik Yahjoa Jammeh ne želi priznati poraza na decembrskih predsedniških volitvah, na katerih je zmagal Adam Barrow. Tako se bodo afriški voditelji po zaprisegi Akufo-Adde sešli na pogovorih, kjer bodo razpravljali o krizi v Gambiji.

Gana, izvoznica zlata, kakava in nafte, je nekoč veljala za model rasti v regiji, nato pa se je močno zadolžila. Nazadnje je morala za finančno pomoč zaprositi Mednarodni denarni sklad (IMF).

Mahama je ta teden branil svojo zapuščino z besedami, da se je njegova vlada soočala s številnimi dejavniki, ki so ustavljali gospodarsko rast, zvišali dolg javnega sektorja in znižali vrednost ganske valute. Ob tem pa je 58-letnik Gance pozval, naj podprejo Akufo-Adda, v sredo pa je tudi popeljal svojega naslednika po sedežu vlade.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.