Tujina

'Non' evropski ustavi

Pariz/Bruselj, 29. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA, S.H.H.
Komentarji
0

Francozi so zavrnili ratifikacijo evropske ustave. Izid referenduma so z razočaranjem sprejeli vodilni predstavniki EU, ki pa so hkrati poudarili, da se mora proces ratifikacije ustave nadaljevati.

Večina volivcev se je odločila za "non" (Foto: Reuters)
Večina volivcev se je odločila za "non" (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Francoski NE je za predsednika Jacquesa Chiraca velik udarec – naslednje predsedniške volitve naj bi bile čez dve leti. Opozicijski voditelji so ga po objavi prvih vzporednih volitev že pozvali, naj odstopi. Chirac je pred tem zatrdil, da ob morebitnem negativnem izidu referenduma ne bo odstopil, bo pa zamenjal zelo nepriljubljenega premiera Jeana Pierra Raffarina.

Po podatkih francoskega notranjega ministrstva je po več kot 90 odstotkih preštetih glasov proti ustavi glasovalo 56 odstotkov volivcev, za pa nekaj manj kot 44 odstotkov.

Francoski volivci so na referendumu dejansko odločali o usodi Evropske unije, ki brez ustave ne more neovirano delovati. Francija je tako vsem evropskim voditeljem zadala hud poraz, saj uniji grozi počasno povezovanje in nestabilen finančni razvoj.

Chirac: Francija bo težje zagovarjala stališča

Francoski predsednik Jacques Chirac je izrazil razočaranje zaradi zavrnitve evropske ustave. "Francija ostaja članica, vendar bo težje zagovarjala svoja stališča v Evropski uniji. Javnost bomo o usodi francoske vlade obvestili v naslednjih dneh," je dejal Chirac v sporočilu za javnost.

Referendum v Franciji je zaznamovala visoka volilna udeležba, saj se je glasovanja do 19. ure udeležilo kar 66 odstotkov volivcev.

Opozicija: "Glasovanje upanja"

Eden od vodij nasprotnikov ustave, socialist Henri Emmanuelli, pa je dejal, da je glasovanje "glasovanje upanja". Med glavnimi nasprotniki evropske ustave v Franciji je bil namreč del največje opozicijske stranke v državi, socialistov, ki je trdil, da ustava spodkopava evropski socialni model. Poleg dela socialistov ustavi nasprotujejo tudi komunisti in skrajna desnica.

V taboru nasprotnikov ustave so se takoj po objavi prvih izidov začela slavja, največ ljudi pa se je zbralo na trgu Bastille v Parizu, simbolu upora iz časa francoske revolucije.

Največji politični skupini v Evropskem parlamentu, Evropska ljudska stranka (EPP) in Stranka evropskih socialistov (PES), sta se zavzeli, da naj se proces ratifikacije ustavne pogodbe Evropske unije nadaljuje kljub francoskemu "ne".

Barroso: Evropa bo premagala ovire

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je izrazil prepričanje, da "Evropi grozijo težave, vendar bo premagala ovire".

Predsedujoči EU, luksemburški premier Jean-Claude Juncker, pa je zatrdil, da pogajanj o ustavni pogodbi ne bo več. "Proces ratifikacije se mora nadaljevati v članicah Evropske unije, ki še niso potrdile evropske ustave. Evropski voditelji bodo o nastali situaciji razpravljali na rednem junijskem zasedanju," je dejal.

Francoski predsednik Chirac je napovedal, da bo ob zavrnitvi evropske ustave zamenjal premiera Pierra Raffarina (Foto: Reuters)
Francoski predsednik Chirac je napovedal, da bo ob zavrnitvi evropske ustave zamenjal premiera Pierra Raffarina (Foto: Reuters) FOTO: Reuters


Rupla je izid pretresel

V Franciji, pa ne le v Franciji, očitno prevladuje miselnost, da je bolje in lažje reči 'ne', kot reči 'da'. Projekt EU bo odslej najbrž napredoval nekoliko počasneje in predvsem bo težko govoriti o širitvi. Načrta 'B' ni, vendar pa bomo v EU živeli kot doslej. Ta ustavna pogodba pa nima kakšne velike perspektive, je po objavi prvih neuradnih izidov povedal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Francoski zunanji minister Michel Barnier je izid označil za "veliko razočaranje", obrambna ministrica Mihele Allot-Marie pa je dejala, da je to "poraz za Francijo in za Evropo".

Slovenija, ki bo leta 2008 predsedovala uniji, bo nadaljevala svojo "politiko povezovanja ustrezne skupine enakomislečih. Naši programi bodo za spoznanje manj ambiciozni. A ne glede na to si bomo prizadevali za evropsko perspektivo za JV Evropo. Skratka slovenska politika ostaja na istem tiru, čeprav je Francija, vsaj zase, odločila drugače in po mojem osebnem prepričanju hudo narobe. Vsi skupaj si bomo zdaj nekoliko oddahnili in prešteli svoje vrste, nato pa bomo govorili o prihodnosti," je še pristavil minister, ki so ga izidi, kot je dejal, precej pretresli.

Fouere: Danes je žalosten dan

Evropa mora sporočilo francoskega referenduma o ustavi vzeti resno, vendar pa zaradi tega ni razlogov za splošno negotovost v evropskem političnem in poslovnem okolju, je v izjavi za javnost zapisal slovenski premier Janez Janša.

Danes je žalosten dan. Francoski volivci so zadali hud psihološki udarec procesu evropskega povezovanja. Toda ne gre za glasovanje proti Evropi, temveč gre bolj za odraz skrbi, ki tarejo francoske državljane, povezanih z notranjepolitičnimi problemi, pa tudi nezadovoljstvo s smerjo, v katero se obrača Evropa.

Ključno pa je, da se postopek ratifikacije v Evropski uniji nadaljuje. S temi besedami je francoski 'non' evropski ustavi komentiral vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere.

Po francoskih stopinjah tudi Nizozemci?

Članice EU so dogovor o evropski ustavi dosegle na vrhu unije lani junija, slovesen podpis pogodbe pa je bil 29. oktobra v Rimu. Slovenija je evropsko ustavno pogodbo ratificirala 1. februarja letos kot tretja članica unije, poleg nje pa so to nalogo že opravile tudi Litva, Madžarska, Španija, Italija, Grčija, Slovaška, Avstrija in Nemčija.


Francoski "non" ustavi bo zelo verjetno vplival na volivce na Nizozemskem, ki bodo o dokumentu glasovali v sredo. Javnomnenjske raziskave kažejo, da bodo tudi tam zmagali nasprotniki ustave. Premier Jan-Peter Balkenende je po objavi francoskih izidov, ki jih je označil za razočaranje, državljane pozval, naj ustavo vendarle podprejo. "Nizozemci se ne bi smeli učiti od Francozov, temveč bi morali sprejeti lastno odločitev," je dejal.

O ustavi naj bi prihodnje leto na referendumu glasovali tudi Britanci. Premier Tony Blair se ni oglasil, zunanji minister Jack Straw pa je na vprašanje, ali bodo referendum na Otoku res izvedli, odgovoril z besedami: "Potreben je čas za premislek." Dodal je, da bo Britanija ustavo vsekakor ratificirala po referendumski poti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10