Upokojena hrvaška generala Mirko Norac in Rahim Ademi sta ob današnjem začetku sojenja v Zagrebu zavrnila krivdo za vojne zločine proti civilnemu prebivalstvu in vojnim ujetnikom v času akcije Medaćki džep na širšem območju Gospića leta 1993, ki jima jih očitajo v obtožnici. Kot sta dejala na sojenju, se ne čutita krive za nobeno od točk obtožnice.
Tožilstvo zmanjšalo število prič
Tožilstvo je več ur predstavljalo in predlagalo dokaze in imena prič, s katerimi so želeli podkrepiti obtožnico proti Norcu in Ademiju. Tožilstvo je odstopilo od predlaganega zaslišanja 137 prič, med njimi 34 zaščitenih. Veliko prič s seznama je že pokojnih ali pa takšnih, ki ne bi doprinesli k obtožbi nekdanjih generalov.
Tožilstvo je prav tako odstopilo od zaslišanja Save Štrbca, direktorja srbskega Informacijsko – dokumentaciskega centra Veritas. Štrbac je kot sodelavec haaškega sodišča sodeloval v zbiranju dokumentacije o domnevnih hrvaških zločinih med vojno na Hrvaškem.
Željko Olujić, odvetnik Mirka Norca, je napovedal, da bo kljub odločitvi pravobranilstva zahteval Štrbčevo navzkrižno zaslišanje na hrvaškem sodišču, „saj gre za osebo, ki jo ,med drugim, sumijo vojnih zločinov.“ Zato je vprašljivo, ali se lahko Štrbčeva dokumentacija obravnava kot verodostojna. Na podlagi teh argumentov zahteva Olujić njegovo zaslišanje.
Pričali bodo tudi visoki hrvaški predstavniki
Med pričami so navedeni najvišji hrvaški vojaški in politični predstavniki iz časov vojne na Hrvaškem. Tožilstvo je za priče predlagalo tudi številne pripadnike Združenih narodov in priče iz Srbije. Tako naj bi na sodišču pričali pripadniki kanadskega kontingenta ZN, ki so prišli na območje domnevnih zločinov takoj po sporni akciji.
Zločin nad civilisti
Čeprav je akcija osvoboditve okupiranega hrvaškega ozemlja iz leta 1993 bila razglašena za legitimno, tožilstvo obtožuje Norca in Ademija za poveljniško odgovornost. Obtožnica jih bremeni zločinov nad civilisti, pretiranega in selektivnega raketirananja srbskih vasi, kjer so bili ubiti tudi civilisti. V obtožnici so poimensko navedeni vsi umrli civilisti in vojni ujetniki, med katerimi naj bi nekatere mučili in masakrirali.
V navedbah obtožnice, katero je prebral namestnik glavnega državnega odvetnika Antun Kvakan, so tudi bizarni opisi izživljanj nad civilisti, večinoma starejšimi prebivalci. Prav tako so navedeni primeri rušenja hiš, kraje živine in mučenja civilistov, zaradi katerega so ti umrli.
Med akcijo Medaćki džep septembra 1993 je bilo porušenih 15 vasi, ubitih pa je bilo okoli sto srbskih prebivalcev. Haaško sodišče je poleg Ademija in Norca obtožila tudi takratnega načelnika hrvaškega generalštaba Janka Bobetka, vendar je ta umrl še preden so mu vročili obtožnico.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.