Upokojeni hrvaški general Mirko Norac, obtožen vojnih zločinov med operacijo Medački džep leta 1993, se je pred haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije izrekel za nekrivega očitanih mu dejanj. "Izrekam se za nedolžnega, vaša milost," je dejal obtoženec na vsako od petih točk obtožnice, ki so mu jih prebrali.
Haaški sodniki so Norcu zatem povedali, da bo do začetka sojenja ostal v zaporu na Hrvaškem. "Od nizozemske vlade smo zahtevali, naj ga čimprej prepelje na letališče in ga preda hrvaškim oblastem," je povedal sodnik Liu Daqun.
Z njim sta v Haag odpotovala tudi njegov odvetnik Željko Olujić in pomočnik ministrice za pravosodje, pristojen za sodelovanje s haaškim sodiščem, Jakša Muljačić.
36-letni Norac je obtožen zločinov proti človečnosti in kršenja vojnega prava med operacijo Medački džep septembra leta 1993. Obtožnica ga bremeni odgovornosti za "pregone, umore in uboje" srbskih civilistov s strani hrvaške vojske v Medačkem džepu med vojno na Hrvaškem (1991-1995). Obtožen je tudi plenjenja in uničevanja mest in vasi. Takrat je bil Norac star 23 let in je poveljeval deveti motorizirani brigadi hrvaške vojske. Obtožen je po individualni in poveljniški odgovornosti.
V operaciji Medački džep, ki so jo med 9. in 17. septembrom 1993 izvedle enote hrvaške vojske, je sodelovala tudi brigada pod poveljstvom Norca. Haaško sodišče je za vojne zločine, storjene v tej operaciji, doslej že obtožilo hrvaškega generala Rahima Ademija in pokojnega generala Janka Bobetka. V operaciji Medački džep je bilo ubitih okoli sto Srbov in uničenih 15 vasi.
Po pričakovanjih Zagreba naj bi Norcu za obtožbe haaškega sodišča sodili na Hrvaškem. Haaško sodišče o tem še ni sprejelo dokončne odločitve, je pa temu naklonjeno. To je danes znova potrdila tudi glavna haaška tožilka Carla Del Ponte. Dejala je, da haaško tožilstvo soglaša s prenosom sojenja Norcu na Hrvaško.