Khalid Skah je maroški tekač, ki je leta 1992 osvojil zlato medaljo na olimpijskih igrah v Barceloni. Z Norvežanko Anne Cecilie Hopstock ima dva otroka, ki sta živela z njim v Maroku.
Zdaj že 13-letni Tarik in 16-letna Selma sta se lanskega julija odločila, da ne želita več živeti pri očetu, saj naj bi ju po njunih besedah zaklepal v hišo, prav tako nista smela obiskovati šole, poroča britanska spletna stran BBC. Za norveško televizijo sta že lanskega julija povedala, da sta se za pobeg odločila sama. O svoji odločitvi sta obvestila mater, ki živi na Norveškem, ona pa je o tem obvestila norveško veleposlaništvo v Maroku.
Kako sta zbežala?

Pri pobegu otrok sta pomagala dva norveška komandosa, za katera zdaj norveške oblasti zatrjujejo, da sta delovala samostojno, saj naj bi takrat bila na počitnicah v Maroku. V skupini je bil tudi norveški diplomat. Maroške oblasti za omenjene zahtevajo ustrezno kazen, saj so prepričani, da gre za ugrabitev otrok.
Med Norveško in Marokom napeto
Odnosi med državama so se zaostrili. Norveška vztrajno zanika vpletenost v ugrabitev. Za zdaj je znano, da se je mati z veleposlaništvom dogovorila, da otroka "ugrabijo“ na ulicah prestolnice Rabat. Nato so ju odpeljali v prostore norveškega veleposlaništva, kjer sta ostala vse do trenutka, ko je bilo dovolj varno, da ju pretihotapijo iz države. To so storili s pomočjo jahte, ki ju je prepeljala v Španijo, od tam pa naprej na Norveško k materi.
"Zaposleni na norveškem veleposlaništvu so ugrabili moja otroka"
Skah je znova opozoril, da so zaposleni na norveškem veleposlaništvu sodelovali in aktivno pomagali pri ugrabitvi njegovih otrok. "Pomagali so moji odtujeni ženi, iz države pa so ju odpeljali nezakonito in ilegalno. Nekdo bo moral odgovarjati za ta dejanja,“ je znova opozoril Skah.
Na vprašanje, kako komentira, da sta se otroka pojavila na norveški televiziji, kjer sta povedala, da je to bila njuna odločitev, je oče dveh otrok odgovoril, da sta otroka "zmanipulirana s strani njune matere in norveške vlade“.
Kaj je priznala Norveška?

Norveška je v ponedeljek priznala, da je eden izmed njenih diplomatov pomagal pri skrivanju otrok v samem Maroku. Še dva pripadnika specialnih enot pa sta pomagala pri begu iz države. "Toda opozarjamo na dejstvo, da sta komandosa delovala zunaj svojega delovnega časa. Takrat sta bila na počitnicah v Maroku. Norveška ni sodelovala pri tihotapljenju otrok iz Maroka,“ so podali uradno stališče.
Maroške oblasti: Kršili dunajsko konvencijo o delovanju diplomatov
Toda Skah in maroške oblasti vztrajajo: "Norveški predstavniki so kršili dunajsko konvencijo o delovanju diplomatov.“ Maroški zunanji minister Taieb Fassi Fihri je povedal, da si je "norveško veleposlaništvo v zasebni zadevi vzelo pravico, da na ozemlju suverene države izvaja svojo pravico in zakone“. Minister zahteva sojenje za vse vpletene.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.