V iraški prestolnici je dan po drugem najbolj smrtonosnem napadu od ameriške invazije leta 2003, prišlo do več bombnih napadov, v katerih je bilo po zadnjih podatkih ubitih 15 ljudi.
Medtem je število smrtnih žrtev sobotnega napada na bagdadski tržnici naraslo na 135, več kot 300 ljudi je ranjenih.
Ameriška vojska pa je potrdila, da so v zadnjih dveh tednih strmoglavili štirje ameriški helikopterji, ki so jih sestrelili iraški uporniki, pri tem pa je bilo ubitih 20 vojakov in zasebnih varnostnikov.
Iraški premier Nuri al Maliki je odgovornost za sobotni napad pripisal privržencem nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina.
Sadamisti so se vrnili, da bi storili nov zločin," je dejal in dodal, da je njegova administracija odločena zaustaviti nasilje. Tudi ameriške oblasti so obsodile napad in se zavezale, da bodo izsledile storilce. "Ne dvomite, da boste plačali za svojo vlogo v teh zločinih," je storilcem zagrozil ameriški veleposlanik v Iraku Zalmay Khalilzad.
Iraška vlada sicer krivdo vali na skrajneže, ki naj bi se v državo vtihotapili iz Sirije, s katero je Irak obnovil diplomatske stike šele pozno lani. "Kar se dogaja na ulicah Bagdada, v 50 odstotkih prihaja iz Sirije," je dejal tiskovni predstavnik iraške vlade Ali al Dabah.
Sobotni samomorilski napad na tržnici v središču iraške prestolnice Bagdad je bil najbolj krvav napad v Iraku letos in najbolj krvav po lanskem novembru, ko je bilo v eksplozijah več avtomobilov bomb v bagdadskem Sadr Cityju ubitih več kot 200 ljudi.
V Irak pošiljali mladoletnike
Velika Britanija je med junijem 2003 in julijem 2005 prekršila protokol o prepovedi uporabe otrok-vojakov, ki ga je ratificiral britanski parlament, saj je v Irak poslala več mladoletnih vojakov. Državni sekretar na obrambnem ministrstvu Adam Ingram je poudaril, da so v Irak poslali 15 vojakov, med njimi štiri deklice, mlajših od 18 let.
Vendar pa je Ingram branil namestitev 17-letnikov v Irak, češ da je bila večina od njih tik pred 18. rojstnim dnevom in da so jih večino umaknili kak teden po prihodu v Irak. "Manj kot pet jih je bilo nameščenih več kot tri tedne," je zatrdil Ingram. Poslanka iz vrst liberalnih demokratov, ki je tudi postavila parlamentarno vprašanje, Sarah Teather pa vladi očita "neodpustljiv spodrsljaj". Po njenih besedah "tako mladi ljudje na noben način niso mentalno ali fizično pripravljeni na tako hudo prelivanje krvi, kot je v Iraku".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.