Tujina

Nova afriška vojna

Mogadiš/Adis Abeba, 25. 12. 2006 11.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Potem ko je Etiopija napovedala vojno somalijskim islamistom, je bombardirala letališče v Mogadišu.

Pripadniki Zveze islamskih sodišč (UIC)
Pripadniki Zveze islamskih sodišč (UIC) FOTO: Reuters

Etiopske zračne sile so, potem ko je Etiopija v nedeljo napovedala vojno somalijski Zvezi islamskih sodišč (UIC), bombardirale mednarodno letališče v somalijski prestolnici Mogadišu in manjše letališče Baledogle, kakih 100 kilometrov oddaljeno od Mogadiša. Pri tem je bila ranjena vsaj ena oseba.

Etiopski premier Meles Zenawi je v televizijskem nagovoru v nedeljo zvečer povedal, da je etiopski parlament sprejel resolucijo, ki državi omogoča, da zaščiti svojo suverenost. "Da bi se ubranili napada UIC, smo prisiljeni stopiti v vojno," je dejal ter dodal, da se bo Etiopija iz Somalije umaknila takoj, ko bo ustavila napredovanje sil UIC.

V nedeljo so se tako v bližini somalijskega mesta Baladvejne razvneli siloviti boji med UIC in etiopskimi silami, ki v boju za nadzor nad Somalijo podpirajo šibko somalijsko prehodno vlado. Etiopija je sicer v nedeljo tudi prvič priznala, da njeni vojaki sodelujejo v spopadih v sosednji Somaliji.

Se na Afriškem rogu kuha nova vojna?
Se na Afriškem rogu kuha nova vojna? FOTO: Reuters

Vplivni UIC se je že večkrat javno zavezal, da bo vojake iz pretežno krščanske Etiopije pregnal iz države. Etiopski premier Zenawi odgovarja, da ima njegova vlada zakonsko in moralno obvezo, da podpira in brani mednarodno priznano somalijsko vlado, ter UIC obtožuje, da podpira somalijske separatiste v Etiopiji. Voditelji UIC si želijo t.i. Velike Somalije, ki bi zajemala tudi Somalce na vzhodu Etiopije, severovzhodu Kenije in v Džibutiju.

Somalija je brez delujoče vlade že od leta 1991, ko so vojaški poveljniki strmoglavili diktatorja Mohameda Siada Bareja in se nato spopadli med sabo. Sile UIC so vzpostavile nadzor nad jugom Somalije in Mogadišem, prehodna vlada, ki je bila ob podpori ZN vzpostavljena pred dvema letoma, pa nadzira le majhen del države okoli mesta Baidoa. Etiopija in Somalija sta se sicer zaradi sporne meje v zadnjih 45 letih zapletli že v dve vojni.

UIC je medtem tuje muslimanske borce v soboto pozvala, naj se jim pridružijo v boju proti etiopskim silam. Kot so poudarili, so muslimani "bratje", zato jih imajo vso pravico pozvati, da pomagajo v tej "sveti vojni". Nasilje, ki vse bolj zajema Somalijo, grozi, da se bo razvilo v pravi regionalni konflikt na Afriškem rogu. Etiopija, ki ima eno največjih vojsk v regiji, in njena zaprisežena sovražnica Eritreja - ta sicer podpira UIC - bi lahko Somalijo izkoristili kot teren za ponovno merjenje moči. Državi sta se namreč med seboj spopadli že v vojni v letih 1998-2000.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

petrovcic.peter1@siol.net
27. 12. 2006 09.20
Extremiste musliče?? Ali si pač mislil Radikalce??Če so slednji..Jh že po letu 94 ni več..Čar Radikalca je delovati v obširnem gospodarskem in ekonomskem sistemu.Le tam je lahko 100 uspešen.Pa naj bo v obliki terorizma ali kakršnekoli druge dejavnosti.Ki kakorkoli uničuje red in mir v regiji! Somalija že dolgo nima ne reda ne miru in nenazadnje tudi ne oblasti! Žalostno! Amerika pa je posredovala v Mogadišu leta 1994 in malo po domače (popušila) oz.dobila posredovanje s pomočjo pakistanskih mirovnih sil! Za vse tiste pa ki mislijo da je tako Popularna kultura ZDA naklonjena samo katolikom...V osemdesetih letih so bojevale veliko vojno v srednji Ameriki Zapuščina le te je nekaj miljonov sirot in pregnancev da ne govorim o žrtvah! Najbolj pomembna tarča teh napadov pa je bila katoliška cerkev.greh le te pa je bil da je dala prednost revežem! In Zamolčano je da so ZDA edina država ki jo je mednarodno sodišče obsodilo mednarodnega terorizma ,in ki je zavrnila resolucijo Varnostnega sveta,ki vse države poziva k spoštovanju mednarodnega prava! Toliko o demokraciji! Lp
avava
26. 12. 2006 10.13
Kar se tiče amerike in afrike je točno tako kot so napisali predhoniki nimajo interesa kaj majo oni od somalije saj je somalija razdeljena na 1000 kosov in amerika nima nič od nje ker suženjstva ni več nemorejo zapleniti črnce američani so tam kjer je dobiček NAFTA
Dejan Keuc
25. 12. 2006 16.55
robinud,vipeer,panda30 in podobni biseri.. Amerika je že pomagala v Somaliji.. Samo malo zgodovino poglejte, ne pa da na pamet klobasate...
bosko.buha@mailinator.com
25. 12. 2006 15.47
Zakaj pa bi Amerika pomagala? Je že pomagala v Somaliji, pa najbrž vsi veste kaj se je zgodilo. Kar naj sami rešijo zadeve, le zakaj bi morali Američani vedno nositi glavo naprodaj in da jih na koncu še vse strani obsojajo za posredovanje? Ekstremiste musliče pa naj Etiopija kar zradira z zemlje.
xes
25. 12. 2006 13.20
Verniki pac ... kost za glodanje: na zemlji bo raj, ko bo umrl zadnji vernik.... potem bo clovestvo lahko zivelo v miru.
panda30
25. 12. 2006 12.58
ja ja afrika je za amerje preveč revna
toxicox
25. 12. 2006 12.35
groza afrika je že tako čisto na koncu
Biofrutekk
25. 12. 2006 12.33
Ker nima koristi od tega...logično...pa še najbrž ne vejo kje točn se to dogaja =)
vipeer@email.si
25. 12. 2006 12.32
Ker v Somaliji ni kaj dosti nafte je moje skromno mnenje...
robinud@volja.net
25. 12. 2006 12.21
Ojoj, zakaj pa ZDA ne priskoči reševat življenja in širiti demokracijo ?