Tujina

Nova ekološka katastrofa?

Peking/Vladivostok, 21. 12. 2005 10.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na jugu Kitajske se je v reko Beijiang izlila strupena kovina kadmij iz bližnje livarne. Ogroženih je več milijonov ljudi.

Kitajske oblasti so pozvale prebivalce, naj ne pijejo vode iz pipe
Kitajske oblasti so pozvale prebivalce, naj ne pijejo vode iz pipe FOTO: Reuters

Kitajski grozi nova ekološka nesreča. V provinci Guangdong na jugu države se je v reko Beijiang izlila strupena kovina kadmij.

Ker je reka glavni vir pitne vode za milijonsko mesto Yingde, so oblasti pozvale prebivalce, naj ne pijejo vode iz pipe. Najbolj ogrožena je mestna četrt, ki se nahaja vzdolž onesnažene reke in kjer živi okoli 100.000 ljudi. Po navedbah lokalnih oblasti je do onesnaženja reke prišlo potem, ko so v reko v nedeljo spustili velike količine odpadnih snovi iz livarne v kraju Shaoguan, 90 kilometrov severno od Yingdea. Vsebnost kadmija, ki se je znašel v reki, je desetkrat večja od sprejemljive in "resno ogroža" vodo.

Omenjena reka napada vrsto večjih naselij na severu province Guangdong. Če preventivni ukrepi ne bodo ustrezni, bi lahko madež dosegel Yingde čez dva dni.

Do nove nevarnosti ekološke nesreče prihaja potem, ko je 13. novembra po nesreči v kemični tovarni v mestu Jilin nastal v reki Songhua na severovzhodu Kitajske strupen madež, zaradi katerega je bilo štiri milijone prebivalcev Harbina več dni brez vode. Madež se sedaj nahaja v sosednji Rusiji, njegove dolgotrajne posledice na okolje in zdravje pa še niso znane.

Lokalne oblasti poskušajo očistiti reko s tem, da vanjo črpajo dodatno vodo, da bi tako zmanjšali koncentracijo strupene snovi, madež pa poskušajo ustaviti s pregrado. "Zaradi teh ukrepov voda ni primerna za uživanje," je pojasnil tiskovni predstavnik mestne uprave. "Yingde se napaja iz treh rek. Če voda v Beijiangu ni čista, lahko uporabimo vodo iz drugih rek," je dodal.

Del Habarovska brez vode

Madež strupenih snovi, ki je konec novembra onesnažil kitajsko reko Songhua, pa se približuje ruskemu mestu Habarovsk. Oblasti v tem mestu so zato prekinile oskrbo z vodo v enem od južnih predmestij, zaradi česar je brez vode ostalo okoli 10.000 ljudi.

Habarovsk, kjer živi 580.000 ljudi, se nahaja ob reki Amur, v katero se izliva kitajska reka Songhua. Po navedbah lokalnih oblasti v Amurju, ki predstavlja edini vodni vir za Habarovsk, zaenkrat še niso zabeležili presežne vsebnosti kemikalij.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1