Tožilstvo sodišča za vojne zločine v Sarajevu je vložilo obtožnico proti enajstim osebam, ki jih bremeni vojnih zločinov. Sodelovali naj bi pri pokolu 8000 Muslimanov v Srebrenici leta 1995. Vsi obtoženi, katerih imena niso znana, naj bi bili aretirani letos.

Srebrenica je bila med vojno v BiH t. i. varovano območje Združenih narodov, kamor se je zateklo skoraj 30.000 Muslimanov. Mesto, ki so ga varovali maloštevilni nizozemski pripadniki mirovnih sil ZN, je 9. julija 1995 napadla vojska bosanskih Srbov pod vodstvom generalov Radislava Krstića in Ratka Mladića. Po padcu enklave 11. julija 1995 se je zgodil najhujši pokol v Evropi po drugi svetovni vojni, saj so srbske sile na območju ubile 8000 Muslimanov.
Sodišče za vojne zločine so v Sarajevu odprli marca letos, sodilo pa naj bi osumljenim za vojne zločine med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995. Z njim poskušajo razbremeniti Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, ki naj bi leta 2010 prenehalo delovati.
Del Pontejeva nezadovoljna
Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je Varnostni svet Združenih narodov v rednem poročilu seznanila, da se je sodelovanje Srbije in Črne gore s haaškim sodiščem v zadnjih mesecih poslabšalo. Poudarila je še, da morata Srbija in Črna gora in Bosna in Hercegovina odgovarjati, ker glavna haaška obtoženca Radovan Karadžić in Ratko Mladić še nista v Haagu.

"Informacije, ki jih od Beograda dobiva moj urad, so redke in neprepričljive. Vojska SČG pa še vedno aktivno in pasivno ovira sodelovanje SČG s sodiščem," je poudarila ter dodala, da je od šestih haaških obtožencev, ki so še na begu, samo Vlastimir Đorđević v Rusiji, torej izven dosega oblasti v Beogradu in Sarajevu.
Del Pontejeva je bila kritična tudi do sodelovanja mednarodne skupnosti s haaškim sodiščem. Kot je dejala, ji države in mednarodne organizacije z zamudo posredujejo obveščevalne podatke, tako da ji je NATO šele pred kratkim omogočil dostop do materialov, pomembnih za ugotavljanje gibanja, kontaktov in podpornih mrež najbolj iskanih haaških obtožencev.