Na območju, kjer je nekoč bilo oporišče talibanov in Al Kaide, preiskujejo jame, kjer obstaja možnost, da je skrit material za možne teroristične napade ali talibanski borci, je danes sporočili tiskovni predstavnik britanskih marincev, polkovnik Paul Harradine.
V operaciji, ki se je začela pred dnevi, o njej pa so javnost obvestili šele danes, ni bil ranjen še noben britanski vojak, iz vojaškega sporočila pa ni razvidno, če je že prišlo do spopadov. Operacija pomeni uradni začetek bojne operacije za elitne britanske enote - kakih 45 komandosov kraljevih marincev, je poročala ameriška tiskovna agencija AP. V težki akciji na 3000 metrih nadmorske višine in mrzlem vremenu britanski vojaki sodelujejo z ameriškimi in afganistanskimi vojaki, "posredovanje pa je tvegano, vendar poteka dobro," je iz Bagrama sporočil britanski poveljnik Roger Lane. Ameriški viri o številu ameriških vojakov, ki sodelujejo v operaciji, sicer niso želeli govoriti. V operaciji Anakonda, ki je na goratem vzhodu Afganistana v marcu trajala 12 dni, je bilo sicer ubitih osem ameriških vojakov.
Vrnitev nekdanjega afganistanskega kralja
Predsednik afganistanske prehodne vlade Hamid Karzaj je danes odpotoval v Rim, da bi nekdanjega afganistanskega kralja Mohameda Zaher Šaha (87), ki že 29 let živi v izgnanstvu v Italiji, v četrtek pospremil nazaj v domovino.
Kralja je po terorističnih napadih 11. septembra lani iz pozabe potegnila mednarodna protiteroristična koalicija, ki nanj polaga velike upe za obnovo Afganistana in nacionalno spravo. Sporazum, ki so ga sklenili na mednarodni konferenci o Afganistanu lani decembra pri Bonnu, sicer predvideva, da bo nekdanji kralj junija sklical lojo džirgo, skupščino plemenskih vodij v Afganistanu, ki naj bi za približno dve leti imenovala reprezentativno vlado z vsemi pristojnostmi.