Britanske sile v Afganistanu so začele z nameščanjem vojakov na mejo s Pakistanom, da bi tako onemogočile morebitno vrnitev borcev Al Kaide in talibanov v Afganistan. Kot je napovedal predstavnik britanske vojske v Afganistanu, podpolkovnik Ben Curry, bodo britanske sile v novi operaciji Kanja bolj podrobno prečesavale naseljena in nenaseljena območja ob meji, kot so to izvajali doslej.
V zadnjih treh dneh je na območje južno in vzhodno od mesta Host, ki je ključno obmejno območje med Afganistanom in Pakistanom, že prišlo kakih 300 vojakov, število pa naj bi se po napovedih britanskih uradnikov dvignilo celo na 700. Ameriški in britanski uradniki sicer priznavajo, da nimajo informacij o specifičnih grožnjah, vendar pa naj bi imeli informacije o možnih napadih na Kabul v naslednjih tednih. Možna tarča naj bi bilo tudi zasedanje loje džirge v afganistanski prestolnici med 10 in 15 junijem, ko naj bi 1051 afganistanskih predstavnikov zamenjalo prehodno vlado, ki je na oblast prišla decembra lani.
Z operacijo Kanja naj bi po besedah podpolkovnika Curryja v vrste borcev Al Kaide in talibanov vnesli predvsem nemir in negotovost pri prehajanju doslej dokaj nenadzorovane meje. Prav tako naj bi po besedah ameriškega majorja Bryana Hilfertyja s to operacijo prekinili skrivne poti, ki jih uporabljajo borci Al Kaide in talibanov, in jim tako "preprečili svobodo gibanja".
Turčija pošilja okrepitve v Afganistan
Iz Turčije je proti Afganistanu odpotovala skupina 300 turških vojakov, ki bo okrepila turške enote v okviru mednarodnih sil za zagotovitev varnosti (ISAF) v Kabulu, preden bo Turčija prihodnji mesec prevzela njihovo vodenje. Načelnik generalštaba turške vojske Huseyin Kivrikoglu je v nagovoru vojakov pred njihovim odhodom napovedal, da bo turški kontingent štel 1400 vojakov. Turčija, edina muslimanska država članica zveze NATO, bo 20. junija za šest mesecev od Velike Britanije prevzela vodenje sil ISAF.
Enoto, ki je odpotovala proti Kabulu, sestavljajo častniki in pripadniki letalskih enot, ki bodo zadolženi za delovanje in varovanje letališča v Kabulu. Ostanek turškega kontingenta bo v Afganistan odpotoval do konca junija. V tej državi je trenutno 269 turških vojakov. V silah ISAF sicer sodeluje 4582 vojakov iz 19 držav.
FBI oznanil ukrepe za preprečevanje terorizma
Ameriški zvezni preiskovalni urad FBI je zaradi očitkov pomanjkljivega raziskovanja pred dogodki 11. septembra oznanil načrte, s katerimi bo na stotine agentov, ki delujejo na področju kriminala, preusmeril k protiterorističnim dejavnostim. Direktor urada Robert Mueller je dejal, da potrebujejo drugačen pristop delovanja, ki bi na prvo mesto postavil preprečevanje terorističnih napadov. "Potrebujemo spremembo in se že spreminjamo," je še poudaril Mueller.
Po načrtih, ki so bili predčasno predstavljeni javnosti, se bo okoli 3.700 FBI agentov in zveznih, državnih in lokalnih varnostnih uslužbencev osredotočilo na protiteroristično dejavnost. Dodatne agente bodo rekrutirali iz vrst tistih, ki so se doslej borili proti kriminalu povezanem s prostitucijo, mamili in uboji. Ustanovil naj bi se tudi poseben obveščevalni urad, katerega bo vodil agent protiobveščevalne agencije CIA. Okoli 25 analitikov agencije CIA bo sicer dodeljenih uradu FBI z namenom, da se povečajo analitične zmogljivosti.