
Na tokratnem pogajalskem krogu bo petnajsterica s kandidatkami začela vsebinsko razpravo o poglavjih iz sklepnega pogajalskega svežnja, in sicer o proračunu, regionalni politiki in institucijah. O slednjem poglavju se bo unija pogajala z vsemi dvanajstimi kandidatkami z izjemo Malte ter vsem predlagala začasno sklenitev usklajevanj, vendar pa še ni jasno, ali bo katera ponudbo sprejela. V potrditev unija kandidatkam sicer ponuja dogovor iz Nice, ki določa institucionalno podobo razširjene unije 27 držav. Prehodnih rešitev za obdobje z manj številnim članstvom EU še ni predložila in zato je že jasno, da bo poglavje, če bo v primeru katere od držav pred tem zaprto, jeseni potrebno ponovno odpreti.
O proračunu se bo petnajsterica pogajala z desetimi kandidatkami - izjema bosta Bolgarija in Romunija -, vendar začasnega zaprtja poglavja ne ponuja nobeni. O regionalni politiki pa se bo EU pogajala s štirimi državami, ki jim tudi ponuja začasno zaprtje poglavja, za katerega bo ob koncu pogajanj sicer tudi potrebno ponovno odpiranje. Češka, Ciper, Litva in Estonija naj bi na začasno sklenitev pogajanj tudi pristale.
Vrsta kandidatk ima na dnevnem redu tudi druga poglavja pravnega reda: Ciper naj bi končal tudi pogajanja o davkih ter nefinančnem delu kmetijskega poglavja, Romunija naj bi zaprla poglavje o zaposlovanju in socialni politiki ter se pogajala o pravosodju in notranjih zadevah. Slednje poglavje naj bi zaprla Litva, Latvija naj bi končala še usklajevanja o telekomunikacijah, Bolgarija o gospodarski in denarni uniji ter o zaposlovanju in socialni politiki, Slovaška o transportu, Češka pa o nefinančnem delu kmetijskega poglavja.
Pred novim pogajalskim krogom je razvrstitev držav po številu zaprtih poglavij naslednja: Slovenija je prva z zaprtimi 26 od skupaj 31 poglavij, sledijo ji s po 24 zaprtimi področji Madžarska, Češka, Ciper, Litva in Estonija, 23 poglavij imata zaprtih Latvija in Slovaška, 22 Poljska, 21 Malta, na repu pa sta Bolgarija (14) in Romunija (9). Po tokratnih pogajanjih bo slika zagotovo drugačna - unija kandidatkam predlaga zaprtje 22 od 35 na tokratnem krogu obravnavanih poglavij - in utegne se zgoditi, da bodo nekatere države, kot sta Ciper in Litva, Slovenijo na čelu lestvice dohitele, če ne celo prehitele.