Slednjo bo Unija dokončno dorekla na novi medvladni konferenci v letih 2003 ali 2004, z njo pa se bo pripravila na učinkovito delovanje tudi po širitvi, ki bo število članic EU praktično podvojila. Po uradnih navedbah se bo Evropska komisija v predlogu osredotočila na osrednje cilje, ki naj jih ima EU, posvetila pa naj bi se tudi potrebi po razjasnitvi odgovornosti pri izvrševanju pristojnosti v uniji.
Po poročanju uglednega britanskega časnika Financial Timesa pa bo komisija v svojih predlogih zelo radikalna in tudi močno sporna. Ekipa Romana Prodija naj bi namreč predlagala, da naj Evropska komisija večjo vlogo na področjih, kjer je trenutno nima - predvsem v evropski zunanji in obrambni politiki ter pravosodju in notranjih zadevah. Med drugim naj bi komisija tako predlagala, naj bo v bodoče visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko podrejen njen in ne državam članicam oziroma ministrskemu svetu.
S takšnimi predlogi se bo po navedbah časopisa komisija jasno uprla idejam nekaterih članic, v prvi vrsti Francije in Velike Britanije, da naj se okrepi predvsem vloga ministrskega sveta, predsedovanje kateremu ne bi več potekalo po sistemu polletne rotacije, temveč bi EU dobila predsednika z večletnim mandatom.