
V prvo se bo preoblikovalo dosedanje vrhovno poveljstvo zavezniških sil v Evropi, ki ima sedež v belgijskem Monsu in ga vodi ameriški general James Jones, v drugo pa vrhovno poveljstvo zavezniških sil za Atlantik s sedežem v Norfolku v ameriški zvezni državi Virginiji, ki ga vodi ameriški admiral Edmund Giambastiani.
Regionalna in druga poveljstva zavezništva pa bodo skladno z današnjim dogovorom skrčena za 40 odstotkov. Tako bo imelo zavezništvo na drugi, operativni ravni dve poveljstvi skupnih sil, eno kombinirano, a kopensko, drugo pa stalno, vendar sposobno zagotoviti pomorsko. Na tretji, taktični ravni bo imel Nato omejeno število operativnih centrov za skupne in kombinirane sile.
Danes potrjene spremembe poveljniške strukture zavezništva so po besedah generalnega sekretarja zveze Nato Georgea Robertsona najbolj radikalne v njegovi več kot 50-letni zgodovini. "To je novi, preoblikovani Nato. Nova vojaška struktura bo okrepila zavezniške vojaške zmogljivosti," je bil trdno prepričan.
Prve enote reakcijskih sil pripravljene že jeseni
Obrambni ministri Nata so potrdili koncept sil za hitro posredovanje ali krajše reakcijskih sil, skladno s katerim bodo prve enote - štele naj bi približno 7000 mož - na posredovanje pripravljene že letošnjo jesen.
Zavezniške reakcijske sile naj bi bile sicer v celoti vzpostavljene leta 2006, sestavljalo pa jih bo 20 tisoč mož, pripadnikov kopenskih, zračnih in pomorskih sil. Opremljene naj bi bile z najmodernejšo opremo ter bile sposobne za posredovanje oziroma namestitev v najkrajšem možnem času kjerkoli na svetu. Razen v primeru sklica bodo sicer te enote v pristojnosti držav članic zavezništva.