ZDA so v torek uvedle nove sankcije proti Iranu, tokrat zaradi novačenja otroških vojakov, ki jih veja Iranske revolucionarne garde pošilja v boj v Sirijo. Sankcije pomenijo zamrznitev premoženja v ZDA in prepoved poslovanja Američanov z elementi mreže finančnih ustanov in podjetij tako imenovane kooperativne fundacije Basidž.
Minister za finance ZDA Steven Mnuchin je ob razglasitvi sankcij v torek sporočil, da široka mreža kooperativne fundacije Basidž, katere del je odporniška sila Basidž, obe pa sta pod nadzorom Iranske revolucionarne garde, zagotavlja finančno infrastrukturo za novačenje, urjenje in indoktrinacijo otroških vojakov, ki jih potem revolucionarna garda sili v boj.
"Mednarodna skupnost mora razumeti, da imajo poslovne vezi z mrežo Basidž resne humanitarne posledice in pomagajo nasilnim ambicijam iranskega režima v regiji," je sporočil Mnuchin. Novačenje otroških vojakov iz Irana in celo Afganistana, ki jih potem pošiljajo v Sirijo za boj na strani sil predsednika Bašarja al Asada, je dokumentirala tudi newyorška organizacija Human Rights Watch.
Novačili naj bi tudi otroke, stare le 12 let. Ministrstvo za finance je ob najavi sankcij pokazalo tudi fotografije otrok, ki se urijo v streljanju na tarče v podobi nekdanjih predsednikov ZDA Baracka Obame in Georgea Busha mlajšega.
Prve sankcije uvedene že avgusta, nove sledijo novembra
Ameriški predsednik Donald Trump se je že maja letos odločil odstopiti od iranskega jedrskega sporazuma iz leta 2015 in je začel uvajati ukrepe proti Iranu. Prvi sveženj je uvedel avgusta, naslednji pride na vrsto novembra in ta bo zadel tudi iranski naftni sektor.
Trump je od mednarodne pogodbe odstopil z utemeljitvijo, da ni dovolj dobra, ker ne zadeva iranskega raketnega programa in motečih dejavnosti na Bližnjem vzhodu, kršitev človekovih pravic in še kaj bi se našlo.
Mreža Basidž ali "Bonjad Tavon Basidž" ima interese v iranski avtomobilski, rudarski, kovinarski in bančni industriji. Zaradi tega so pod sankcijami med drugim banka Mellat, Mehr Ektesad in investicijsko podjetje Mehr Ektesad, še pet drugih investicijskih podjetij, pa iransko podjetje za proizvodnjo traktorjev, jeklarsko podjetje Mobarakeh in druga.
Sankcije zaradi novačenja otroških vojakov padejo v oči tudi zaradi tega, ker imajo ZDA enega najbolj izpopolnjenih programov novačenja otrok za vojsko na svetu. Ameriška mladina lahko v ta program vstopa že pri 14 letih, čeprav jih v boj ne pošiljajo, dokler ne dopolnijo 17 let. To je štiri leta, preden lahko v gostilni zakonito naročijo pivo.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.