Tujina

Nove eksplozije na Bližnjem vzhodu

Gaza/Jeruzalem, 03. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V štirih bombnih eksplozijah v Izraelu je bilo ranjenih osem oseb. Napadi naj bi bili odgovor na nedavni uboj enega izmed vodij Palestinske osvobodilne armade.

V Izraelu so davi eksplodirale štiri bombe, ki naj bi bile po mnenju tamkajšnjih oblasti maščevanje za nedavni uboj enega izmed vodij Palestinske osvobodilne armade, ki je izgubil življenje v napadu izraelskih sil. Izraelski radio je poročal, da je odgovornost za bombne napade prevzela Ljudska fronta za osvoboditev Palestine (PFLP). PFLP je zagrozila z novimi napadi, s katerimi bo maščevala smrt Abuja Alija Mustafe, vodje PFLP, ki je bil minuli teden ubit v izraelskem raketnem napadu v Ramali.

Arafat išče podporo v Jordaniji

Palestinski voditelj Jaser Arafat je davi prispel v jordansko prestolnico Aman, kjer bo z jordanskim kraljem Abdulahom II. razpravljal o načinu, kako se zoperstaviti izbruhu izraelskega nasilja proti Palestincem. Arafat se bo srečal tudi z jordanskim premierom Alijem Abujem Ragebom.

Srečanje Peres-Arafat?

Šimon Peres in Jaser Arafat
Šimon Peres in Jaser Arafat FOTO: Reuters

Izraelski časnik Haaretz poroča, da naj bi se v petek v italijanskem mestu Como srečala izraelski zunanji minister Šimon Peres in palestinski voditelj Jaser Arafat, govorila pa naj bi o napetostih na Bližnjem vzhodu. Peres pa je v Jeruzalemu dejal, da še nista določena niti datum niti kraj njegovega srečanja z Arafatom, ob tem pa dodal, da trenutne razmere ne morejo trajati v nedogled. Sicer pa se priprave na srečanje Peresa in Arafata intenzivno nadaljujejo. Palestinci zahtevajo, da se še pred srečanjem reši več odprtih vprašanj med sprtima stranema in da Izrael čim prej predstavi stališče do Mitchellovega poročila. Palestinski minister za informiranje Jaser Abed Rabo je poudaril, da srečanje med Arafatom in Peresom brez pravih priprav ne bo uspelo.

Izrael je rasistično-apartheidna država

Šimon Peres in Jaser Arafat sta leta 1994 dobila Nobelovo nagrado za mir.

Vzporedno s svetovno konferenco Združenih narodov proti rasizmu v Durbanu se je s sprejetjem sklepne deklaracije včeraj končalo štiridnevno srečanje nevladnih organizacij. V deklaraciji, ki naj bi bila vključena v sklepno deklaracijo "uradne" konference, so Izrael označili kot "rasistično-apartheidno državo". Izraelski zunanji minister Šimon Peres je deklaracijo označil za sramotno in napovedal, da Izrael razmišlja o umiku s konference, pri tem pa bo skušal dobiti tudi podporo ZDA, Kanade in držav članic Evropske unije.

Izraelski zunanji minister Šimon Peres je v Jeruzalemu dejal, da je svetovna konferenca izbruh sovraštva in antisemitizma ter dodal, da ne izraža niti razumevanja niti strpnosti, prav tako pa ne predstavlja sporočila za prihodnost. Izraelski predsednik Moše Kacav pa je poudaril, da bi lahko bila njegova država zgled za mnoge države, ki same kršijo človekove pravice. Tudi Kacav je prepričan, da so nekateri napadi na Izrael očitni izrazi rasizma in antisemitizma.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10