Tujina

Nove milijarde za ameriške operacije

Washington, 31. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriški predstavniški dom je sprejel predlog zakonov o dodatnih proračunskih sredstvih za operacije v Iraku in Afganistanu v višini 87,5 milijarde dolarjev. Skoraj 65 milijard dolarjev bo namenjenih za vojaške operacije v Iraku in Afganistanu, dodatnih 18,6 milijarde pa za obnovo Iraka.

ameriški vojaki v Iraku
ameriški vojaki v Iraku FOTO: Reuters

Predstavniški dom je predlog sprejel z 298 glasovi za in 121 proti. O predlogu zakonov naj bi kmalu glasoval tudi ameriški senat. "Kongres stoji za predsednikom in našimi vojaki ter jim pošilja podporo, ki jo potrebujejo pri branjenju našega naroda," je dejal republikanski predstavnik Roy Blunt.

Demokrati pa so v razpravi pred glasovanjem sicer dejali, da morajo ameriške sile dobiti vso finančno podporo, vendar pa so kritizirali pomanjkanje nadzora kongresa nad sredstvi. Oba domova ameriškega kongresa sta pred dvema tednoma potrdila svoja predloga zakonov o dodatnih proračunskih sredstvih za operacije v Iraku in Afganistanu v višini okoli 87 milijard dolarjev, vendar je senat sprejel sporni amandma, da se polovica od skoraj 20 milijard dolarjev za obnovo Iraka izplača v obliki posojil.

Pogajalci obeh domov so se nato v sredo zvečer dogovorili glede podrobnosti zakonov in umaknili senatni amandma. Zakonov, glede katerih sta se dogovorila oba domova, sedaj ni moč več spremeniti. Bela hiša je zagrozila, da bo dala veto na zakone, če bi ti vključevali posojila. Bo besedah Bele hiše je Irak že preveč zadolžen in nima vlade, ki bi odobrila nova posojila. Prav tako bi po njenem mnenju vsakršno posojilo, ki bi bilo zavarovano z dohodki od iraške nafte, utrdilo mnenja, da so šli Američani v Irak zaradi nafte.

Zagovorniki posojil pa so bili prepričani, da ameriški davkoplačevalci že veliko plačujejo za Irak in da bi morali Iračani prispevati večji delež pri obnovi svoje države. Vodja demokratov v predstavniškem domu Nancy Pelosi je v četrtek dejala, da umik senatnega amandmaja kaže na neposlušnost ameriškega naroda.

ZDA za hitrejše oblikovanje varnostnih sil

ZDA želijo pospešiti oblikovanje iraških varnostnih sil in več kot 100 tisoč pripadnikov teh sil je že pripravljenih za delovanje, je dejal ameriški državni sekretar Donald Rumsfeld. Rumsfeld je še dejal, da bo število Iračanov, razporejenih v okviru različnih varnostnih sil - vojske, policije, civilne zaščite - kmalu večje od števila ameriških vojakov, razporejenih v Iraku, ki je trenutno približno 130 tisoč. Po Rumsfeldovih besedah bo k pospešitvi omenjenega procesa pripomogla tudi pomoč v višini 18,6 milijarde dolarjev, ki jo je kongres namenil za obnovo Iraka.

State Department pa je v četrtek sporočil, da bo v Irak poslal 24 dodatnih diplomatov, ki bodo po vsej državi skušali pripomoči k izboljšanju podobe ZDA med iraškim prebivalstvom, ki postaja sovražno do ameriške zasedbe njihove države. Po besedah tiskovnega predstavnika State Departmenta Rucharda Boucherja je v Iraku že 53 diplomatov z omenjeno nalogo. Washington pa je z obžalovanjem sprejel odločitev Združenih narodov in Rdečega križa, da umakne del osebja iz Bagdada. Kot je dejal Boucher, je odločitev razumljiva zaradi zaskrbljenosti za varnost osebja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10