Morija se nadaljuje
Izraelski vojaki so v Tulkaremu na severu Zahodnega brega ustrelili visokega predstavnika Brigad mučenikov Al Akse, oboroženo krilo gibanja Fatah. Ibrahima Al Namiša naj bi ubili predstavniki specialnih enot izraelske vojske v civilu. Prvotno naj bi izraelski vojaki Namiša hoteli aretirati, a so potem ko so nanje začeli streljati, izraelski vojaki na napad odgovorili in ga ustrelili.
Kurej ostaja v vladi
Palestinski predsednik Arafat je premiera Ahmeda Kureja snubil, da bi še vedno vztrajal na čelu palestinskega parlamenta in po zaključku vladnega kriznega kabineta oblikoval razširjeno palestinsko vlado, za katero naj bi Arafat izdal dekret.
Arafat in Centralni odbor gibanja Fatah sta nenapovedano zaprosila Kureja, naj sestavi novi kabinet, ki bo temeljil na sedanjem obstoječem.
Po najnovejši informacijah je Kurej sprejel ponujeno priložnost, a je postavil določene pogoje. Zahteva predvsem ureditev spora z Arafatom glede imenovanja notranjega ministra, ki bi nadzoroval palestinske tajne službe in varnostne sile, kaj več še trenutno ni znano.
Arafat je sicer z dekretom 5. oktobra oblikoval vladni krizni kabinet pod vodstvom Kureja, ki je takrat povedal, da bo krizni kabinet vodil le mesec dni, a očitno bo svojo politično pot nadaljeval.
Kofi Annan obtožil Izrael kršenja mednarodnega prava
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je Izrael obtožil, da z zrušitvijo treh palestinskih stolpnic krši mednarodno pravo in naj zato ustavi dejanja, ki otežujejo mirovni proces med Izraelom in Palestinci. Izraelce je pozval k ustavitvi gradnje judovskih naselij na palestinskih tleh in varnostnega zidu na Zahodnem bregu. Izraelci naj bi 13-nadstopne stolpnice v Gazi razstrelili iz maščevanja zaradi petkovega napada palestinskih skrajnežev na judovsko naselbino Netzarim. S porušenih objektov naj bi namreč palestinski skrajneži opazovali premike izraelske vojske med napadom na naselje Netzarim, v katerem so umrli trije izraelski vojaki.
Annan meni, da bosta sprti strani lahko v miru zaživeli šele, ko bosta dosegli obojestranski mirovni sporazum, ki bo predvideval neodvisnost države Izraela in Palestine.
Lokalne volitve preizkušnja za Šarona
Volivci bodo svoje glasove lahko oddajali do 21. ure po srednjeevropskem času, po mnenju analitikov pa volitve predstavljajo politično preizkušnjo za stranko Likud premiera Ariela Šarona, ki je slavila na januarskih parlamentarnih volitvah.
Likud od volitev leta 1998 nadzoruje večino izraelskih občin. Volitve bodo tako pokazale, ali bodo gospodarska kriza in sprejetje varčevalnih ukrepov na področju socialne varnosti vplivali tudi priljubljenost stranke izraelskega premiera. Šaron, ki je obljubil varnost svojim državljanom, je doživel udarec tudi zaradi nadaljevanja palestinskih samomorilskih napadov.
Raziskave javnega mnenja so sicer v začetku meseca pokazale, da po mnenju 55 odstotkov Izraelcev Šaronova vlada, ne ve, kako se boriti proti terorizmu.
Odločali se bodo tudi rabini
Izraelski rabini naj bi se odločali o projektu uporabe dresiranih svinj kot čuvajev judovskih naselij na Zahodnem bregu pred palestinskimi samomorilci.
Visoki predstavniki Gdud Haivri, judovske organizacije, ki naselja na Zahodnem bregu oskrbuje s psi čuvaji, menijo, da imajo svinje tako izostren vonj, da bi lahko odkrile Palestince, ki bi se skušali vtihotapiti na judovsko območje. Svinje imajo namreč precej bolj razvit vonj kot psi, poleg tega pa imajo pomemben pomen v islamu. Po navedbah Izraela namreč tisti, ki se ga dotakne svinja, ne bo imel pravice do 72 devic, ki ga čakajo v raju.
Predsednik sveta rabinov z Zahodnega brega rabin Danel Šilo je potrdil, da bi lahko dovolili vzrejo svinj, ki jih imajo sicer za nečiste živali in jih judovska vera prepoveduje, saj gre za človeška življenja, ki dovoljujejo izjeme.
Prebivalci naselja Adei Ad na Zahodnem bregu že uporabljajo gosi, saj upajo, da bodo ob morebitnem prihodu napadalcev začele gagati. Zgled za uporabo gosi so dobili na rimskem Kapitolu, kjer so živali z gaganjem opozorile na napad Galcev leta 390 pred našim štetjem.