Tarče napadov so bile vojaške baze na jugu države in cilji v prestolnici Kabul. V bližini Kabula se je davi slišalo osem močnih eksplozij, po besedah talibanov pa je bilo v Kabulu ubitih najmanj šest ljudi. Bojna letala so v noči na petek obstreljevala zlasti poslopja v bližini letališča, napadi pa so trajali vse do zgodnjih jutranjih ur. Cilji napadov so bili tudi v mestih Kandahar in Džalalabad. CNN poroča, da je talibanska protiletalska obramba na napade odgovorila.
Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je v nasprotju s predhodnimi izjavami Pentagona v Washingtonu dejal, da ameriške sile nad Afganistanom še vedno nimajo popolnega zračnega nadzora. Talibani imajo še vedno prenosljive rakete za protizračno obrambo, kot so rakete vrste stinger, namestitve za protizračno obrambo vrste SAM in protiletalsko topništvo, je še dejal Rumsfeld.
Afganistanska tiskovna agencija AIP pa poroča, da so muslimanski verski voditelji v Afganistanu med današnjimi rednimi tedenskimi molitvami v mošejah po državi sprožili sveto vojno proti ZDA.
Talibani poročajo o novih žrtvah
Afganistanska tiskovna agencija AIP je po navedbah afganistanskih talibanov sporočila, da je bilo v ameriškem napadu na vas Karam vzhodno od prestolnice Kabul ubitih najmanj 200 ljudi. "Še vedno izkopavamo trupla," je dejal namestnik guvernerja afganistanske province Nangarhar, Zadra Azam. Gre za doslej največje število žrtev, ki so jih navedli talibani od začetka ameriških napadov, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Med žrtvami naj bi bile predvsem ženske in otroci, poleg tega pa je bilo v napadu ubitih tudi več kot tisoč glav živine. Neodvisni viri teh podatkov niso potrdili.
Vas Karam leži kakih 125 kilometrov vzhodno od Kabula na območju, kjer naj bi Osama bin Laden uril borce za svojo organizacijo Al Kaida, še navaja AP.
Britanska ministrica za mednarodni razvoj Clare Short pa je danes zanikala včerajšnje navedbe talibanov, da naj bi bilo od začetka ameriških letalskih napadov na Afganistan v nedeljo ubitih kakih 300 civilistov.
Nagrada za vsakega ameriškega vojaka
Teroristična organizacija Al Kaida, ki jo vodi Osama bin Laden, pa je po poročanju časnikov razpisala nagrado v višini 50.000 dolarjev za vsakega ameriškega vojaka, ki bi ga ujeli v Afganistanu, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Al Kaida je tudi pripravljena plačati 3000 dolarjev za vsako zaplenjeno ameriško vojaško uniformo in 1500 dolarjev za kos ameriškega orožja, je danes poročal pakistanski časnik Ausaf, sklicujoč se na tiskovnega predstavnika Al Kaide.
Humanitarna katastrofa vse bliže
Tiskovni predstavnik Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) Chris Janowski je v Ženevi posvaril pred humanitarno katastrofo v Afganistanu. V Pakistanu se je namreč zaradi pomanjkljive varnosti za humanitarne sodelavce in omejitve svobode gibanja skoraj nemogoče pripraviti na nov, pričakovani val afganistanskih beguncev, je izjavil Janowski. Odmetavanje humanitarne pomoči iz letal, ki poteka vzporedno z ameriškimi napadi, je sicer neučinkovita, vendar pa je v tem trenutku vsaka pomoč dobrodošla, je še dejal tiskovni predstavnik UNHCR.