Predsednica nemških krščanskih demokratov (CDU) Angela Merkel bo 22. novembra, več kot dva meseca po predčasnih parlamentarnih volitvah, izvoljena za novo nemško kanclerko, vendar le, če bodo krščanska konservativna unija CDU/CSU ter socialdemokrati (SPD) do takrat zaključili koalicijska pogajanja.
Za ta datum so se ob robu drugega kroga koalicijskih pogajanj v Berlinu v ponedeljek zvečer dogovorili predstavniki CDU/CSU in SPD. Za zdaj še ni odločeno, ali naj bi 22. novembra zaprisegla tudi nova nemška vlada. Po načrtih bi se morala koalicijska pogajanja končati do 12. novembra, nato pa morajo koalicijski dogovor na svojih kongresih potrditi vse tri vladne stranke.
Nemčija v pričakovanju sprememb
Nemška krščanska konservativna unija CDU/CSU ter socialdemokrati (SPD) so se dogovorili tudi o proračunskem varčevanju. Nemški državni proračun za leto 2007 naj bi bil tako za 35 milijard evrov manjši, da bi tako lahko spoštovali zgornjo mejo, ki jo je glede proračunskega primanjkljaja določila EU, je povedal predsednik SPD Franz Müntefering.
Proračunski primanjkljaj Nemčije naj bi se z novimi ukrepi postopno spustil pod še dovoljeno mejo treh odstotkov bruto družbenega proizvoda (BDP), tako da bo nemški proračun znova v okvirih pakta o stabilnosti in rasti. Berlin določila pakta o stabilnosti in rasti sicer krši že od leta 2002.
Müntefering je na novinarski konferenci po peturnem srečanju še opozoril Nemce, naj se pripravijo na "drastične gospodarske ukrepe" in poudaril, da je državna blagajna prazna. Po besedah predsednika vlade nemške zvezne dežele Hessen Rolanda Kocha (CDU) pa gre za najpomembnejše spremembe proračuna v zgodovini Nemčije.
Unija CDU/CSU in SPD sta pogajanja za sestavo t.i. velike koalicije začeli prejšnji teden, potem ko na volitvah 18. septembra nobena od strani ni dosegla odločilne prednosti, da bi lahko vlado sestavila po predvolilnih napovedih. CDU/CSU tako ni uspela koalicija z liberalci (FDP), SPD pa z Zelenimi, zato sta se stranki, veliki nasprotnici pred volitvami, začeli pogajati med sabo.
Doslej sta se stranki dogovorili o določenih načelih, razdelili pa sta si tudi že ministrske položaje. Unija CDU/CSU bo v črno-rdečem ministrskem kabinetu zasedla šest mest, ob tem pa bosta njeni tudi mesti kanclerja in vodje kanclerjevega urada. Slednji položaj naj bi zasedel saški notranji minister Thomas de Maiziere, sicer pa naj bi iz CDU položaje zasedli še Wolfgang Schäuble kot notranji minister, Ursula von der Leyen bo predvidoma postala ministrica za družino, Annette Schavan ministrica za izobraževanje in raziskave, Franz Josef Jung pa naj bi prevzel obrambno ministrstvo.
CSU bo v novi nemški vladi imela dva predstavnika. Medtem ko je že nekaj časa znano, da naj bi predsednik CSU Edmund Stoiber postal minister za gospodarstvo in tehnologijo, bo stranka v bodoči vladi predvidoma imela še ministra za kmetijstvo in zaščito potrošnikov. To naj bi postal Horst Seehofer.
SPD pa naj bi imela osem ministrov. Predsednik SPD Franz Müntefering bo podpredsednik vlade in hkrati minister za delo in socialo, novi zunanji minister naj bi bil Frank-Walter Steinmeier, Peer Steinbrück naj bi bil novi finančni minister, Wolfgang Tiefensee naj bi prevzel vodenje ministrstva za transport, Sigmar Gabriel pa naj bi postal novi minister za okolje. V novi vladi naj bi iz vrst SPD obdržale svoje ministrske položaje ministrica za zdravje Ulla Schmidt, pravosodna ministrica Brigitte Zypries in ministrica za razvojno pomoč Heidemarie Wieczorek-Zeul.