
Španska vlada bo v nekaj tednih predlagala uvedbo solidarnostnega davka za premožne. To je med govorom v parlamentu napovedal premier Jose Luis Rodriguez Zapatero, nato pa pojasnil, da bo novi davek po žepu udaril le "državljane z velikimi finančnimi zmožnostmi" in prizadel le promil najbogatejših Špancev. Te je potolažil z besedami, da bo ukrep začasne narave.
"Vlada je od državljanov zahtevala kolektiven napor za varčevanje in zmanjšanje javne porabe, ki bo prizadelo predvsem javne uslužbence in upokojence. V tem okviru morajo biti prizadevanja karseda pravična," je poslancem povedal Zapatero, ki drugih podrobnosti o načrtovani novi obdavčitvi ni razkril.
Španska vlada je minuli teden sprejela 15 milijard evrov 'težak' paket za obdobje dveh let. Zaposlenim v javnem sektorju bodo z junijem za pet odstotkov znižali plače in jih nato do leta 2011 tudi zamrznili. Do takrat bodo zamrznili tudi pokojnine, izvzeti so le revnejši upokojenci. Solidarni pa bodo tudi premier in ministri, njim naj bi se plača znižala celo za 15 odstotkov, medtem ko naj bi se poslancem za 10. Španija je s tem še dodatno razširila za 50 milijard evrov varčevalnih ukrepov, ki jih je predstavila januarja.
Ukrepi so sprožili močno nasprotovanje sindikatov javnih uslužbencev in levičarskih skupin, ki ocenjujejo, da bodo zaradi varčevanja najkrajšo potegnili javni uslužbenci in upokojenci, medtem ko drugim ne bo treba zategniti pasu.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.