
Na vzhodu Afganistana so ameriška letala znova napadala domnevna skrivališča pripadnikov organizacije Al Kaida, je poročala afganistanska tiskovna agencija AIP. Ameriška letala so tako v noči na nedeljo v šestih valovih napadla cilje v gorovju Spinghar blizu pakistanske meje. Omenjeno območje leži nedaleč od votlin Tora Bore, kamor naj bi se konec lanskega leta zateklo več sto borcev teroristične organizacije Osame bin Ladna.
Kot je poročala agencija AIP, so ameriška bombardiranja del skupne operacije afganistanskih in ameriških sil, v kateri želijo na območju poloviti borce Al Kaide. Slednje v votlinah Tora Bore še naprej iščejo pripadniki ameriških posebnih enot in afganistanski vojaki. Ameriška letala so območje Tora Bore tokrat napadla prvič v novem letu.
Predstavniki afganistanske obveščevalne službe naj bi vedeli, kje je nekdanji talibanski voditelj mula Omar, vendar te informacije v interesu pregona nočejo predstaviti javnosti. Mula Omar je pokrajino severovzhodno od Kandaharja zapustil na motornem kolesu v spremstvu štirih soborcev. Afganistanske oblasti zatrjujejo še, da bodo mulo Omarja prijeli.
Talibanski veleposlanik Abdul Salam Zaif v ameriških rokah

Nekdanjega talibanskega veleposlanika v Pakistanu, Abdula Zaifa, so po izgonu v Afganistan prijele tamkajšnje ameriške sile. Salam je tako najvišji talibanski dostojanstvenik, ki ga je do sedaj ujela vojska ZDA v Afganistanu. 34-letnega Zaifa so prepeljali na vojaško ladjo Bataan v Arabski zaliv, kjer ga zaslišujejo. Njegova družina, dve ženi in šest otrok, pa je še vedno v Islamabadu.
Sicer pa so ZDA pridržale že 307 pripadnikov talibanskega režima in teroristične mreže Al Kaida.
Američani so od Pakistana dobili tudi Al-Šejka al-Libija, enega izmed poveljnikov Al Kaide, ki je v Afganistanu skrbel za upravljanje oporišč za usposabljanje.
Ameriški senatorji na obisku v Uzbekistanu
Devetčlanska delegacija ameriških senatorjev je na obisku Uzbekistana, kjer se s tamkajšnjim vodstvom pogovarja o sodelovanju v boju zoper mednarodni terorizem in bilateralnih odnosih. Delegacijo, ki je Uzbekistan prišla iz Turčije, vodita demokratski senator Joseph Lieberman in republikanec John McCain.

Uzbekistan, ki sicer ni demokratična država z uveljavljenim tržnim gospodarstvom, velja za glavnega ameriškega zaveznika v kampanji proti Afganistanu, saj so ameriški vojski dovolili uporabo letalske baze Khanbad, kot pravijo v Taškentu samo za humanitarne in reševalne operacije.
Delegacija ameriških senatorjev bo obiskala še Tdžikistan, Pakistan, Oman in Indijo.
Šanghajska organizacija za sodelovanje o Afganistanu
Ruski zunanji minister Igor Ivanov se bo v ponedeljek udeležil pekinškega srečanja Šanghajske organizacije za sodelovanje, na katerem bodo govorili predvsem o Afganistanu in boju proti terorizmu. Glavna naloga nove organizacije, ki je nasledila Šanghajsko skupino, je okrepitev sodelovanja na področju varnosti v regiji.
Kot sporočajo s kitajskega zunanjega ministrstva, bodo ministri govorili predvsem o razmerah v Afganistanu, mednarodni protiteroristični kampanji in boju proti "trem silam" - terorizmu, separatizmu in ekstremizmu, so sporočili s kitajskega zunanjega ministrstva. Šanghajsko organizacijo za sodelovanje so junija lani ustanovile države Šanghajske skupine - Kitajska, Rusija, Kazahstan, Kirgizistan, Tadžikistan in Uzbekistan.
Ivanov bo nato v torek odpotoval v Turkmenistan, v četrtek pa v Uzbekistan.
Nemci prijeli domnevnega terorista
Nemška policija je v soboto v nekem hotelu v kraju Műnchengladbach prijela domnevnega člana teroristične mreže Al Kaida. Kot je sporočila policija, gre za 40-letnega Italijana, ki se je v hotel prijavil v soboto, zvezna policija pa je pred tem prejela namig iz tujine, da se tam skriva ena ali več oseb, povezanih z Al Kaido.
Moški se ni upiral aretaciji in ni bil oborožen, pri njemu pa so našli večjo količino gotovine, je sporočil vodja operacije Jürgen Müller. Moškega so ponoči zaslišali, obtožujejo pa ga članstva v ilegalni organizaciji.